Autorem tekstu jest dr Regina Dębicz

Sępolia fiołkowa Saintpaulia ionantha, potocznie nazywana fiołkiem afrykańskim, pochodzi z południowo - wschodniej Afryki. Pomimo swej nazwy roślina nie jest spokrewniona z fiołkiem, do którego jest tylko trochę podobna, lecz ze skrętnikiem i gloksynią (ta sama rodzina ostrojowatych).

Odmiany – jest ich około 3 tysięcy - różnią się wyglądem kwiatów i liści. Kwiaty pełne lub pojedyncze występują w kolorach różowym, fioletowym, w różnych odcieniach niebieskiego i białym. Prócz odmian jednobarwnych uprawia się dwubarwne i wielobarwne oraz o płatkach prostych, pokarbowanych lub strzępiastych.

Poza odmianami o zielonych liściach są też odmiany o liściach czerwonawych oraz biało- i żółtopstrych. Dużym powodzeniem cieszą się obficie kwitnące miniaturki. Sępolie kwitną niemal cały rok, a z ich uprawą poradzi sobie każdy, kto będzie przestrzegał kilku podstawowych zasad dotyczących miejsca, podłoża i podlewania.

Miejsce uprawy

Sępolie potrzebują dużo rozproszonego światła. Odpowiadają im więc np. parapety wschodnich lub północnych okien. Jeśli rośliny mają za mało naturalnego światła, można je doświetlać żarówkami, np. energooszczędnymi o mocy 40 W,  które umieszcza się 30-40 centymetrów nad doniczką. Przez cały rok rośliny wymagają względnie stałej temperatury powietrza 18-22°C.

Podłoże

Powinno być lekkie, aby cienkie, bardzo drobne korzenie sępolii mogły się prawidłowo rozwijać. W tym celu wykorzystajmy mieszankę ziemi liściowej, torfu i gruboziarnistego piasku (w proporcji 1:1:1) albo mieszankę lekkiej ziemi, torfu i perlitu (1:1:1). Takie podłoże się nie zbija i zapewnia korzeniom odpowiednią ilość powietrza. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko zasadowy.

Podlewanie

Rośliny nawadniamy tak, aby ziemia w doniczce była przez cały czas lekko wilgotna (nigdy zalana). Używajmy wody letniej i odstanej. Nie moczmy liści, zwłaszcza gdy są nagrzane słońcem. Od wody powstają na nich bowiem jasne nieestetyczne plamy. Bardzo przydatna do podlewania jest mała konewka z długą wąską szyjką. Możemy także wlewać wodę do podstawki i po godzinie jej nadmiar odlać.

Nadmiar wilgoci w podłożu powoduje gnicie korzeni, liści i pąków kwiatowych. Trzeba jednocześnie pamiętać, że fiołki afrykańskie nie lubią zbyt suchego powietrza. Ponieważ sępolii nie można w żadnym wypadku opryskiwać, należy postawić obok nich małe pojemniki z wodą. Gdy rośliny przestają kwitnąć, podlewamy je nadal, ale oszczędniej, aby miały krótki okres spoczynku. 

Nawożenie

Poza okresem spoczynku sępolie zasilamy co dwa tygodnie płynnym nawozem dla roślin kwitnących według zaleceń jego producenta. Możemy to robić częściej, lecz wówczas musi to być roztwór nawozowy bardzo słaby (mocno rozwodniony).

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Kurz z liści zbieramy miękkim pędzelkiem. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiaty, stare liście i boczne rozetki, gdyż na ogół sępolia fiołkowa kwitnie lepiej, gdy w doniczce jest tylko jedna rozeta  liściowa. Co roku wiosną przesadzamy rośliny do doniczek większych, ale tylko trochę.

Pamiętajmy – sępolie lubią małe doniczki (mogą być typowe, wysokości 10 cm, lub płaskie miseczki). Sępolie skutecznie zabezpieczymy przed szkodnikami (mszycami, wciornastkami), gdy umieścimy w ziemi preparaty owadobójcze w postaci pałeczek lub tabletek.