Nie tylko pierwiosnki i narcyzy obwieszczają nadejście długo oczekiwanego sezonu wiosennego. W tę rolę wcielają się również wieloletnie rośliny, które można uprawiać w pojemnikach zimujących na dworze, np. wiśnie ozdobne, oraz wiosenne byliny, m.in. żółtozielony wilczomlecz i niebieska kokorycz.

 

Różaneczniki w pojemnikach

Różaneczniki rosnące w pojemnikach zakwitną dopiero w maju, ale już teraz ich ciemnozielone liście, podobnie jak późnych odmian kamelii, które kwitną pod koniec marca, mogą być doskonałym tłem dla wielu wiosennych aranżacji. W pielęgnacji różaneczników najważniejsze jest zapewnienie im półcienistego stanowiska. Trzeba również je regularnie podlewać i nawozić oraz usuwać przekwitłe kwiaty. Różaneczniki nie wymagają cięcia.

Również wiosną pięknie kwitną w uprawie pojemnikowej wiśnie ozdobne o zwisających pędach i żarnowce, które lubią stanowiska słoneczne. Na tarasy nadaje się także m.in. jabłoń ozdobna odmiany 'Red Jade' o zwisających pędach. Jej kwitnienie przypada na maj. Jesienią drzewko jest obwieszone sznurami małych, czerwonych jabłuszek.

Pamiętajmy, że drzewa i krzewy powinny rosnąć w pojemnikach o minimalnej pojemności 40 litrów, zaopatrzone w drenaż o grubości 5-10 cm.

Mniejsze byliny rosnące przez wiele sezonów w pojemnikach, np. orliki, wymagają systematycznej i troskliwej opieki. Przede wszystkim muszą być regularnie nawadniane i nawożone. Jeśli doniczki są za małe, po kwitnieniu roślinę przesadzamy. Nowy pojemnik może być większych rozmiarów, ponieważ warto dosadzić do rośliny gospodarza inne rośliny towarzyszące, np. goździk, zawciąg lub lepnicę.