Miejscem pochodzenia większości różaneczników są świetliste górskie lasy dalekiej Azji. To wiele wyjaśnia i dostarcza cennej wiedzy na temat ich wymagań. Przypomnijmy zatem, różaneczniki lubią próchniczne podłoże i ustabilizowany mikroklimat. Obserwując ich naturalne środowisko, można poznać, w jakim towarzystwie dobrze się czują.

 

Zalecane towarzystwo dla różaneczników

Nie ulega wątpliwości, że różaneczniki wyglądają najlepiej w aranżacjach naturalnych, zwłaszcza tych o charakterze leśnym. Drewno, kamień i woda to elementy często przewijające się w różanecznikowych założeniach. Wykonywane są z nich ścieżki, ławki, obrzeżenia rabatek. Jeśli miejsca w ogrodzie jest dużo, warto dodatkowo zaplanować ciek wodny z charakterystycznym dla ogrodów dalekowschodnich czerwonym mostkiem. Przy wyborze roślin towarzyszących ważne są dwie rzeczy.

Po pierwsze, muszą mieć one te same wymagania środowiskowe co różaneczniki, czyli tolerować częściowe zacienienie i lubić kwaśne, próchniczne podłoże, a po drugie, muszą być na tyle atrakcyjne, aby mogły zdobić ogród przed i najlepiej także po kwitnieniu różaneczników, czyli w okresie gdy krzewy są pokryte ciemnym listowiem.

Wybór dostępnych roślin jest spory. Zacznijmy od tych największych. Sprawdzonymi towarzyszami zacieniającymi są sosny. Drzewa te korzenią się głęboko, więc nie konkurują z różanecznikami o pokarm. Poza tym osłaniają nie tylko przed słońcem, ale też wiatrem.

Mniej miejsca niż sosny zajmują rośliny wiecznie zielone, jak cis, bukszpan oraz ostrokrzew. One też osłaniają przed wiatrem i słońcem. Dobrym towarzyszem jest dereń pagodowy. Jest to drzewo wyróżniające się oryginalnym luźnym pokrojem i przez to niejako stanowiące przeciwwagę dla gęsto rosnących różaneczników. Kropkę nad i stawiają kwitnące latem hortensje.

Ozdoba z paproci

Założenie można dodatkowo urozmaicić kilkoma roślinami ozdobnymi z liści. Od ciemnej zieleni liści różaneczników ładnie odcina się świeża zieleń paprocifunkii. Lekkość nadają nasadzeniu strzeliste kłosy traw, m.in. turzycy. Godne polecenia są też rośliny o liściach marmurkowych.

W ogrodach różanecznikowych wyjątkowa rola przypada w udziale gatunkom okrywowym. Miodunka czy tiarella są niczym żywa wyściółka. Dzięki nim przy glebie utrzymuje się sprzyjający różanecznikom mikroklimat.

Na stanowiska o pH powyżej 6,5 poleca się różaneczniki ‘Inkarho’. Są to dość popularne już odmiany szczepione na podkładkach tolerujących wapienne podłoże. Jednak i w tych uprawach ziemię powinno się zasilać próchnicą,
a ciężkie gleby ulepszać piaskiem.

Rośliny wzbogacające nasadzenia z różanecznikami

- Kalmia wzbogaca różanecznikowe nasadzenie biało-różowymi kwiatami. Krzew rośnie powoli i nie przekracza 2 metrów.

- Tiarella odmiany ‘Iron Butterfly’ tworzy w maju atrakcyjne kobierce pachnących kwiatów.

- Dereń Kousa ‘China Girl’ rozjaśnia zacienione zakątki ogrodu jasnymi kwiatostanami.

- Miodunka jest interesującą rośliną okrywową, dostępną w bardzo wielu odmianach. Jedną z nich jest ‘Majeste’, wyróżniająca się srebrzystoszarymi liśćmi.

- Pieris japoński wydaje w kwietniu białe dzwonkowate kwiaty. Odmiana ‘Carnaval’ charakteryzuje się ognistoczerwonym wybarwieniem liści. Ten niewielki krzew zachowuje na zimę liście.