Od końca marca kwitnie odmiana 'Accolade' o różowych kwiatach. Wiśnia ta dorasta do wysokości 6 m i charakteryzuje się rozłożystą koroną. Bardzo efektownie prezentuje się w duecie z wczesną kwitnącą na biało Prunus x yedoensis.

Bardzo duże, pełne kwiaty ma wiśnia piłkowana Prunus serrulata 'Kazan', która osiąga wysokość 10-12 m i odznacza się lejkowatą koroną. Jej późne kwitnienie zamyka w maju sezon na wiśnie ozdobne.

Drzewem godnym polecenia jest również rodzima wiśnia ptasia Prunus avium (nazywana także wiśnią dziką lub trześnią). Niektóre jej odmiany, jak np. 'Plena', kwitną tak okazale, że przyćmiewają urodą niektóre wiśnie rosnące w Japonii. Są też znacznie wyższe (12-15 m). Wiśnia ptasia zaczyna kwitnąć z końcem kwietnia.

Do drzew spokrewnionych z wiśniami ozdobnymi zaliczaja się też formy ozdobne brzoskwini zwyczajnej, śliwy chińskiej i śliwy wiśniowej odmiany 'Nigra', a także migdałowca trójklapowego. Większość tych roślin wyróżnia się zwartym pokrojem i doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów. Natomiast na znacznie mniejszej powierzchni możemy posadzić wiśnię karłowatą odmiany 'Globosa'. Drzewko to ma koronę o średnicy 2,5 m i kwitnie na biało na początku kwietnia.