Roślinne ogrodzenie

P: Z mojego tarasu rozpościera się widok na olbrzymi, stary dom, który chciałabym osłonić roślinami. Szerokość między płotem a budynkiem wynosi 20 m. Jakie gatunki byłyby najlepsze?

O: Blisko płotu można w miarę gęsto posadzić zarówno wysokie, jak i szerokie krzewy liściaste (np. leszczynę, świdośliwę, perukowca, krzewuszkę, derenia, śliwę wiśniową), które szybko zarosną płot. Po opadnięciu liści gęste pędy nadal będą szczelną zasłoną.

Dalej od płotu możemy posadzić docelowo wysokie drzewa liściaste i iglaste (wysokich drzew nie można sadzić przy samym płocie, ponieważ sąsiedzi mogą mieć pretensje). Warto zainwestować i kupić już większe sadzonki. Z czasem ich korony się rozrosną i zasłonią całą górę sąsiedniego domu.

 

 

Bliżej okien domu powinny rosnąć trochę niższe krzewy, jak na przykład tawuły japońskie, pięciorniki, hortensje ogrodowe. Zanim zdecydujemy się na zakup roślin, a potem na ich sadzenie, warto całość jeszcze dokładnie przemyśleć i zaplanować  na rysunku, tak by stworzyć ładną kompozycję zarówno pod względem kolorystycznym, jak i funkcjonalnym.

Potem należy tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty naszej pracy.


Rozmnażanie jodły koreańskiej z siewu

P: Moja jodła koreańska zawiązuje piękne szyszki i jesienią rozsypuje nasiona. Czy można rozmnażać ją z siewu?

O: Jodłę koreańską można rozmnożyć z nasion, jednak w domowych warunkach trudno jest uzyskać parametry środowiskowe potrzebne do uzyskania zdrowych sadzonek.

Nasiona zbiera się we wrześniu-październiku i przechowuje do maja przyszłego roku w miejscu suchym i przewiewnym z wilgotnością 25%. Przed wysiewem nasiona moczy się przez dobę w wodzie o temperaturze ok. 20˚C z wymianą wody co 6 godzin, po czym należy zastosować oprysk lub kąpiel nasion w preparacie grzybobójczym.

12 sekretów szybkiej aranżacji ogrodu

Następnie przez 1-2 tygodnie nasiona stratyfikuje się na zimno, tzn. przetrzymuje się je w temp. 0-5˚C w czystym (wyprażonym) i wilgotnym piasku (lub piasku zmieszanym z torfem w proporcji 1:1). Nasiona wymieszane z podłożem nie powinny się ze sobą stykać. Po pojawieniu się pierwszych kiełków nasiona wysiewa się do gruntu.