Więcej o roślinie poniżej:

Trzmielina Fortune'a Euonymus fortunei
kategoria:  krzewy
stanowisko:   słońce, półcień, cień
wysokość:  10-60 cm
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona
barwa kwiatów:  biała
pokrój: płożący, pnący, poduchowaty
okres kwitnienia: czerwiec-lipiec
wysiew: -
rozmnażanie: sadzonki półzdrewniałe, odrosty korzeniowe, podział
trwałość liści:  zimozielone
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, balkony, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie (z wyjątkiem odmian karłowych)

Trzmielina jest uprawiana w Ameryce Północnej i Łacińskiej, Australii i Europie. Jako mały zimo-zielony krzew sprawdza się bardzo dobrze w różnego typu nasadzeniach przydomowych. Doskonale znosi towarzystwo sąsiadujących drzew i wywieranego przez ich korzenie ucisku. Na zdjęciu przedstawiona została odmiana ‘Emerald’ Gold’. Kwiaty trzmieliny są raczej niepozorne.

Dla tego rosnącego z umiarkowaną siłą krzewu charakterystyczny jest szeroki pokrój. W zależności od odmiany trzmielina może osiągać wysokość od 30 do 100 cm i mniej więcej dwa razy taką szerokość.

Trzmielina toleruje słońce i półcień, może też rosnąć w cieniu. Ważne, aby zagwarantować jej próchniczne, umiarkowanie wilgotne, żyzne podłoże.

Trzmielinę rozmnaża się albo przez sadzonki zdrewniałe, które sadzi się od późnego lata do wczesnej jesieni do jeszcze nieprzemarzniętego podłoża, albo przez odkłady jesienią.

Trzmielina jest łatwa w pielęgnacji, stosunkowo dobrze znosi przycinanie i niskie temperatury. Czasami cierpi z powodu długo utrzymujących się mrozów, którym nie towarzyszy opad atmosferyczny (tzw. mróz bez śniegu).

Trzmielina doskonale nadaje się do sadzenia okrywowego pod koronami dużych drzew. Może być jednak wykorzystywana także jako pnącze do prowadzenia po murach. Jest to możliwe dzięki korzeniom czepnym umożliwiającym wspinaczkę na wysokość do trzech metrów. Uwaga, niektóre gatunki trzmieliny są trujące!

Trzmielinę Fortune’a możemy przystrzyc na kształt kuli i aranżować w połączeniu na przykład z bukszpanami.