Więcej o roślinie poniżej:

Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei)

kategoria:  palmy, doniczkowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  3-15 m

zimowanie: w gruncie lub w pomieszczeniach, 0-5°C

mrozoodporność:  do -17°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: drzewiasty

okres kwitnienia: lipiec-wrzesień

wysiew: zima, przedwiośnie w pomieszczeniach

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, tarasy, ogrody, roślina jadalna

tempo wzrostu:   szybkie

Szorstkowiec pochodzi z południowych i środkowych Chin oraz Japonii. Nazwa gatunkowa upamiętnia Roberta Fortune’a, który przywiózł tę palmę do Europy. Pień pokryty jest charakterystycznymi brązowymi włóknami. Szorstkowiec jest odporny na mrozy dochodzące do -15°C.

Ta wiecznie zielona palma osiąga w gruncie (w warunkach naturalnych) ponad 10 m wysokości. W doniczce dorasta do 2 m i rośnie zdecydowanie wolniej.   

Szorstkowiec dość łatwo przystosowuje się do nowego środowiska. Preferuje jednak stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. 

Palmę podlewa się obficie, aż do całkowitego nasiąknięcia bryły korzeniowej.   Zasilanie przeprowadzamy od kwietnia  do września w trzytygodniowych odstępach. Co cztery lata rośliny przesadzamy do większego pojemnika ze świeżym podłożem.

Do uprawy wykorzystujemy substrat będący mieszanką gruboziarnistej ziemi i piasku lub żwirku. Nigdy nie obcinamy czubka, z którego wyrastają liście, bo znajduje się w nim stożek wzrostu. Brązowe liście ścinamy dopiero wtedy, gdy są zupełnie zaschnięte. 

Doniczki przestawiamy do mieszkania (lub ogrodu zimowego) mniej więcej na przełomie października i listopada.  Palmy zimujemy w jasnych, niezbyt ciepłych kwaterach. Najlepsze są temperatury w przedziale od 0 do 8°C. Podlewamy umiarkowanie, zasilanie czasowo wstrzymujemy. Na wolne powietrze wystawiamy w kwietniu.   

Szorstkowca można uprawiać na balkonach, tarasach i w ogrodach zimowych.

Obcinając brązowe liście, pozostawmy nieco dłuższe kikuty pędów liściowych, tak aby uformował się równy pień.