Trójsklepka Tricyrtis to rodzaj bylin pochodzących z wilgotnych lasów wschodnich rejonów Azji, od Himalajów po Japonię. Obejmuje gatunki o długich, prostych lub łukowato wygiętych i gęsto ulistnionych pędach, dorastające do 70-80 cm. Późnym latem i jesienią (od lipca do października) na wierzchołkach pędów pojawiają się gwiazdkowate kwiaty średnicy ok. 2-3 cm. U najpopularniejszej trójsklepki orzęsionej Tricyrtis hirta kwiaty są białe z licznymi fioletowobordowymi plamkami.

U innych gatunków lub odmian kwiaty mogą być także białe, różowe lub żółto-brązowe. Jako rośliny ozdobne uprawianych jest ok. 20 gatunków i odmian trójsklepek. Dla miłośników tych roślin jest to doskonały powód, by stworzyć ich kolekcję. Rośliny wymagają gleb lekko kwaśnych, próchnicznych i stale wilgotnych oraz lekko ocienionego stanowiska. W Polsce zimują zadowalająco, choć zalecana jest lekka okrywa jako ochrona w razie mroźnej, ale bezśnieżnej zimy.

W chłodniejszych regionach kraju może się zdarzyć, że trójsklepki nie zdążą zakwitnąć. Można wtedy przesadzić je na cieplejsze, lepiej nasłonecznione stanowisko lub unikać odmian późno kwitnących, np. trójsklepki orzęsionej ‘Alba’ i tajwańskiej Tricyrtis formosana ‘Gilt Edge’ (ich kwitnieniu towarzyszą żółknące już jesienne liście).