Gdy w szkółce ogrodniczej spojrzymy na rozmaitość żurawek Heuchera, to chcielibyśmy natychmiast zabrać jak najwięcej spośród nich do domu. Szybko podejmujemy decyzję urządzenia na nowo wszystkich doniczek obsadzonych dotąd kwiatami letnimi. Wybranie tych najpiękniejszych zajmuje jednak więcej czasu...

Podjęcie decyzji, które spośród wszystkich odmian o purpurowych, karmelowych, złocistożółtych i jabłkowozielonych liściach wziąć, jest prawdziwym wyzwaniem. A gdy się wreszcie z tym uporamy, to musimy jeszcze znaleźć odpowiednie rośliny towarzyszące.

Nie jest to trudne choćby dlatego, że żurawki dobrze wyglądają obok prawie wszystkich jesiennych kwiatów i tym samym dają rozliczne możliwości kompozycyjne. Świetnie pasują do jesiennych astrów Aster, dalii Dahlia i cyklamenów Cyclamen, można je również z powodzeniem zestawiać z fiołkiem rogatym Viola cornuta i bratkami, których szczyt kwitnienia przypada dopiero na miesiące wiosenne. Do tego fantastycznie kontrastują z trawami. Czasami w podjęciu decyzji pomaga wypróbowania na miejscu dwóch lub trzech różnych aranżacji.

Podstawowym warunkiem, aby żurawki mogły pokazać się z najlepszej strony, jest w większości przypadków półcieniste stanowisko. Ogólna zasada mówi, że im jaśniejsza barwa liści, tym więcej cienia potrzebuje roślina. Na przykład żółtolistna odmiana ‘Citronella’ wymaga pełnego zacienienia, bo w przeciwnym razie na liściach występują oznaki oparzenia. Poza tym trzeba zapewnić roślinom trochę żyznej ziemi do kwiatów, aby miały dobry start, jakiego potrzebują także rośliny o ozdobnych liściach.

Żuraweczka x Heucherella, czyli krzyżówka między żurawką Heuchera i tiarellą Tiarella, jest nowością na naszym rynku. Te rośliny są równie żywotne jak ich bardziej znane krewniaczki. Przeważnie zachowują liście na zimę, a latem wydają podobne wiechy filigranowych kwiatów. Ta ostatnia cecha jest nieistotna w przypadku obsady jesiennej, ale warto wieloletnie z natury żurawki i żuraweczki w następnym roku, gdy muszą ustąpić miejsca nowym kwiatom letnim, przesadzić do osobnych doniczek.

Jeżeli nawet nie mamy miejsca na balkonie, to na rabacie bylinowej z pewnością znajdzie się dla nich jakaś luka. Warto pamiętać o tym, że żurawki i żuraweczki, których największą zaletą jest to, że pozostają ozdobne cały rok, rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp wiosną lub jesienią. Bardziej doświadczonym ogrodnikom można polecić sadzonkowanie.

 

Ozdobne liście na rabacie bylinowej

Sadząc w ogrodzie żurawki, nie musimy obawiać się ślimaków. Ani też słońca, bo przy wystarczająco wilgotnej glebie wiele odmian o czerwonych liściach radzi sobie na rabacie całkiem dobrze. Warto wiedzieć, że żółtopomarańczowa odmiana ‘Caramel‘ również uchodzi za odporną na upały. Sadząc żurawki razem z fioletowymi jesiennymi astrami i rozchodnikiem okazałym Sedum spectabile lub z białym zawilcem hupeheńskim Anemone hupehensis, uzyskamy wspaniałą kompozycję.

Na okrywy nadają się nowe długopędowe odmiany żuraweczki x Heucherella. Wyhodowane zostały w USA, gdzie wykorzystywano je do obsadzania ampli. Do popularnych odmian należą: ‘Sunrise Falls‘, ‘Glacier Falls‘ (liście zielone z czerwonym żyłkowaniem) i 'Copper Cascade' (pomarańczowo-żółte).

 

 

Jesienne kompozycje z żurawkami

1. Różowe cyklameny Cyklamen zaskakująco dobrze pasują do żurawki ‘Marmelade‘ i imperaty cylindrycznej. Niebieskawozielone liście rozchodnika Siebolda Sedum sieboldii pośredniczą między żurawką i cyklamenem.

2. Czerwone kwiaty niecierpka Impatiens o strażackim odcieniu dobrze komponują się z falistymi liśćmi ‘Purple Petticoat‘. W stacji oceny odmian ta żurawka otrzymała najwyższe noty.

3. Kwiatostany rozchodnika okazałego Sedum spectabile ‘Carl‘ stoją jak małe parasolki ponad srebrzyście połyskującymi liśćmi ‘Velvet Night‘. Pomiędzy nimi widać dwubarwny wrzos Calluna ‘Twin Girls‘, a w tle − puszyste ogonki piórkówki ‘Little Bunny‘ (‘Mały Zajączek‘).

4. Gęste kule chryzantem Chrysanthemum świetnie harmonizują z wrzosem Calluna i żurawką ‘Marmelade‘. 

5. Różnobarwny asortyment żurawek uzupełniają obecnie żuraweczki x Heucherella.

6. Czwórka wygrywa: żuraweczka ‘Stoplight‘ o jasnozielonych liściach z czerwonymi żyłkami, piórkówka z delikatnymi kłosami, imperata cylindryczna Imperata cylindrica ‘Red Baron‘ o jaskrawych wierzchołkach liści i żurawka ‘Coco‘ o gęstym ciemnym listowiu.