Więcej o roślinie poniżej:

Pragnia syberyjska Waldsteinia ternata
kategoria:  byliny
stanowisko:   półcień, cień
wysokość:  10-20 cm
mrozoodporność:  do -40°C
odczyn gleby:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona
barwa kwiatów:  żółta
pokrój: płożący
okres kwitnienia: maj-czerwiec
wysiew: jesień, (wiosna po stratyfikacji)
rozmnażanie: podział kęp, kłącza, siew
trwałość liści:  zimozielone
zastosowanie:  roślina okrywowa, rabaty, parki
tempo wzrostu:   szybkie

Pragnia ma ciemnozielone połyskliwe liście, dość duże żółte kwiaty i bardzo charakterystyczne truskawkowate owoce. Kwiaty utrzymują się od kwietnia do czerwca. Gatunek ten, wbrew nazwie, jest zadomowiony w lasach południowo-wschodniej Europy, a nie na Syberii.

Pragnia rozrasta się szybko i płasko za pomocą kłączy i rozłogów. Rośliny dorastają do wysokości ok. 10 cm. Ich liście są trójdzielne, zimozielone, składające się z ząbkowanych skórzastych listków, które są gęsto pokryte włoskami. Nad listowiem tworzą się luźne, żółte, kielichowate kwiatostany, każdy z pięcioma przykwiatkami (mogą osiągnąć 12 mm średnicy). Pojawiają się zazwyczaj na tegorocznych pędach.

Pragnia czuje się najlepiej na stanowiskach cienistych w próchnicznym lub piaszczysto-gliniastym podłożu. Lubi przy tym umiarkowanie suche podłoże. Może być uprawiana na zboczach i stokach.

Pragnię możemy rozmnożyć przez podział wiosną lub jesienią, a także przez wysiew nasion.

Pragnia jest wytrzymała i, gdy tylko się przyjmie, nie potrzebuje pracochłonnej pielęgnacji. Młode uprawy należy regularnie pielić.

Pragnia jest rośliną szybko rosnącą, a zatem w krótkim czasie pokrywa nawet duże tereny, tworząc gęste kobierce. To jedna z tych roślin, które sadzi się „na zawsze”. Pragnię syberyjską bardzo chętnie sadzi się jako podszycie drzew i krzewów. Byliny utrzymują przez zimę zielone liście, są długowieczne i dobrze zagłuszają wszelkie chwasty.

Liście opadające jesienią z drzew i krzewów można pozostawić na kobiercu, bo będą one chronić pragnię przed słońcem.