Pszczoły żyją w ulach i dają miód – to część prawdy, bo pszczoła miodna jest tylko jednym z ok. 470 gatunków pszczół zamieszkujących Polskę! Zdecydowana większość gatunków tych owadów to samotnice. Mieszkają blisko nas, na przykład w norkach w ziemi, w szczelinach murów budynków czy w słomianych strzechach.

Pszczoły są ważne dla przyrody i dla każdego z nas. Zbierając pyłek i nektar, który stanowi ich pożywienie, jednocześnie „świadczą” jedną z najważniejszych usług ekosystemowych. Odpowiadają za zapylanie wielu gatunków roślin – między innymi tych, które są pożywieniem zarówno dla nas, jak i dla wielu innych gatunków zwierząt.

Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest na przykład bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki.

 

Światowy Dzień Pszczół – świętujemy i pomagamy

Z każdym rokiem wiemy coraz więcej o otaczającym nas świecie i staramy się lepiej zrozumieć zależności w przyrodzie, żeby móc ją chronić. Światowy Dzień Pszczół to święto zwracające uwagę na wyjątkowe owady, które, choć są niewielkie, wykonują niezwykle istotną pracę w środowisku. W przestrzeni publicznej nadal krążą liczne nieprawdziwe informacje o tych zapylaczach. Dlatego warto poszerzać wiedzę na ich temat i poznać fascynujący świat tych owadów.

Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów – a najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.

 

 

Posadźmy milion kwiatów dla pszczół

Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem. Powodów jest wiele, a jeden z głównych stanowi brak wartościowego i zróżnicowanego pożywienia – nektaru i pyłku znajdującego się w niektórych kwiatach.

Choć wokół często kwitnie wiele kwiatów, nie wszystkie są dobrym źródłem pokarmu dla pszczół – tłumaczy Katarzyna Dytrych, przyrodniczka. – Na szczęście każdy z nas może pomóc pszczołom w zdobywaniu pożywienia. Wybierając rośliny do posadzenia na balkon lub do ogrodu, zdecydujmy się na te, które zawierają odpowiednio dużo nektaru i pyłku, jak lawenda, jeżówki czy macierzanka. Zadbajmy również o różnorodność kwiatów w ogrodzie i na balkonie. Dieta pszczół, podobnie jak nasza, powinna być zróżnicowana. Najłatwiej zapewnić ją, sadząc różne gatunki roślin.

Wybór przyjaznych pszczołom gatunków jest naprawdę ogromny, a same kwiaty wyjątkowo piękne, łatwo dostosować je do różnej gleby czy nasłonecznienia. Sadząc, warto także zwrócić uwagę, aby wybrane gatunki kwitły w różnych okresach – tak, żeby pszczoły mogły zbierać pożywienie od wiosny do jesieni.

Celem programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest posadzenie dla pszczół miliona roślin – kwiatów, krzewów i drzew – w ciągu najbliższych trzech lat. Lista kwiatów bogatych w nektar i pyłek znajduje się na www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy. Aby włączyć się w realizację celu, wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu.

 

Pszczoły w wielkim mieście

 

O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia.

W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych. Dzięki programowi co roku, 8 sierpnia, odbywa się Wielki Dzień Pszczół, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce.

Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Więcej informacji na www.pomagamypszczolom.pl.