Najfajniejsza akcja dla pszczół obchodzi piąte urodziny. 3 października rozpoczęła się jubileuszowa edycja „Adoptuj pszczołę" - akcji, w której tysiące Polek i Polaków adoptują pszczoły, by wspólnie z Greenpeace tworzyć Polskę przyjazną zapylaczom. Celem tegorocznej akcji jest m.in. powstanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Od 5 lat dzięki akcji „Adoptuj pszczołę" w całej Polsce tysiące osób wspólnie z Greenpeace robią wspaniałe rzeczy dla owadów zapylających. To, co udało się dotychczas dla nich zrobić pokazuje, że Polacy kochają pszczoły i potrafią się odwdzięczyć za ich ciężką pracę. Od budowy hoteli dla dzikich zapylaczy, przez odbudowę pszczelej populacji po katastrofie w Przyczynie Dolnej, po badania naukowe w modelu nauki obywatelskiej. W tym roku dzięki zbiórce społecznościowej „Adoptuj pszczołę" powstanie Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Powstanie przy współpracy pszczelarzy, naukowców, praktyków rolnictwa przyjaznego pszczołom i wszystkich chętnych.

Adoptuj pszczołę!

 

Już jesienią w czterech miastach (Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Wrocław) odbędą się debaty obywatelskie, podczas których każdy będzie mógł wypowiedzieć się na temat działań, które mają pomóc zapylaczom. Nowatorska formuła debat pozwoli włączyć głos obywatelek i obywateli do prac nad eksperckim dokumentem strategicznym o znaczeniu dla losu pszczół w całym kraju. Strategia będzie dokumentem kompleksowym, odnoszącym się do aktualnych wyzwań związanych z ochroną owadów zapylających.

Dlatego ważnym elementem jej tworzenia będą analizy prawne i merytoryczne obecnych regulacji i przepisów, które mogą wpływać na sytuację pszczół. Kluczowe są również konsultacje z pszczelarzami i rolnikami, międzynarodowe konsultacje podobnych dokumentów, które funkcjonują w innych państwa UE, a także analizy badań naukowych nad owadami zapylającymi, w tym wyników trwającego od dwóch lat Wielkiego Spisu Zapylaczy. Dokument powstanie w pierwszej połowie 2018 roku, a do współpracy przy jego powstawaniu zostały zaproszone Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska.

Aby wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę", należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i „adoptować" dowolną liczbę wirtualnych pszczół. Podczas adopcji można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową a tzw. adopcją regularną, czyli odnawianą co miesiąc. Osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, na który składa się m.in. certyfikat i koszulka Pszczelego Bohatera, kupon rabatowy na powieść „Rój” Laline Paull, a także pszczeli kalendarz na rok 2018.

Pszczoły można adoptować do 14 listopada. Partnerem akcji „Adoptuj pszczołę” już po raz trzeci jest portal gazeta.pl, a książki dla osób, które wybrały adopcję regularną przekazało Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

O akcji „Adoptuj pszczołę”

Akcja „Adoptuj Pszczołę” to największa akcja crowdfundingowa pod względem liczby uczestników. Przez 4 lata udział w niej wzięło 30 tysięcy osób. Dotychczas dzięki „Adoptuj pszczołę” w całym kraju powstało 100 „pięciogwiazdkowych” hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających, a dziesiątki innych powstają w prywatnych ogródkach, szkołach i przedszkolach.

Adoptuj pszczołę to także starania, by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla pszczół substancji, w tym szczególnie najbardziej toksycznych dla nich pestycydów. W odpowiedzi na masowe zatrucie milionów pszczół w gminie Wschowa, dzięki tysiącom osób, które wzięły udział w akcji, udało się odbudować pszczelą populację w tym regionie, a aby nowym pszczołom żyło się tam naprawdę dobrze i bezpiecznie, powstała łąka kwietna, zasadzone zostało ponad 250 drzew i krzewów miododajnych.

Pobierz poradnik "Projekt: Pszczoła"

Lokalni rolnicy i przedstawiciele samorządu terytorialnego przeszli szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni i prowadzenia upraw w sposób przyjazny pszczołom. Działaniom lokalnym towarzyszą również projekty ogólnopolskie - między innymi testowanie upraw atrakcyjnych dla pszczół pod kątem trujących pestycydów i opracowania naukowe, które pokazują nie tylko, jakie problemy mają pszczoły w Polsce, ale też dlaczego i w jaki sposób najlepiej można im pomóc, odpowiednio zmieniając polskie prawodawstwo.

We współpracy z naukowcami i przyrodnikami w całej Polsce odbyły się badania naukowe nad owadami zapylającymi, czyli Wielki Spis zapylaczy. Część badań prowadzona jest w nowatorskim modelu nauki obywatelskiej, dzięki czemu każdy może wziąć udział w badaniach i pomóc naukowcom. Dotychczas w projekt zaangażowało się prawie 4000 osób, co oznacza, że badanie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych badań, prowadzonych przez wąską grupę naukowców.

Start wydarzenia: 2017-10-03 00:00
Koniec wydarzenia: 2017-11-14 23:59