Sansewieria gwinejska Sansevieria trifasciata to roślina znana i uprawiana od lat. Z racji swej niezwyczajnej odporności na niekorzystne warunki uprawy bardzo często gościła w niemal każdym wnętrzu – od mieszkań po biura, szkoły, urzędy i przychodnie. Jej wszędobylskie pojawianie się przy nieraz mizernym z powodu zaniedbań wyglądzie sprawiły, że roślina ta przestała cieszyć się sympatią.

Obecnie jednak znowu wraca do łask. Przyczyniło się do tego rozpowszechnienie atrakcyjnych odmian o nieco bardziej zwartym wzroście, gęstszym ulistnieniu i ciekawym wybarwieniu liści. Jedną z najbardziej znanych jest odmiana ‘Laurenttii’ (lub ‘Lautrentii’) o liściach kremowo obrzeżonych. Inne to np. sansewieria zielonosrebrna ‘Moonshine’ czy ‘Bantel’s Sensation’ o liściach podłużnie prążkowanych. Dużą sympatią cieszą się również kompaktowe odmiany dorastające do 20 cm: ‘Hahnii’ i ‘Golden Hahnii’.

Niezależnie od odmiany z sansewierii łatwo można stworzyć udaną aranżację. Do najprostszych należy ustawienie 2-3 roślin w takich samych naczyniach. Dzięki smukłemu pokrojowi zmieszczą się nawet na wąskim parapecie lub półce. Rośliny tolerują niedobór światła, dlatego mogą rosnąć nawet dość daleko od okna, znoszą również zróżnicowaną temperaturę oraz niedobór wilgoci w podłożu i powietrzu.

Najlepszą kondycję (a więc i wygląd) mają rośliny rosnące w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Odpowiada im temperatura 18-23°C latem oraz 16°C zimą. Wiosną i latem podlewanie powinno być obfite, ale przed kolejnym podłoże powinno lekko przeschnąć.