Liliowce Hemerocallis uważane są za jedne z najcenniejszych bylin ogrodowych. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem, dużą trwałością ulistnienia, długowiecznością, a do tego są bardzo łatwe w uprawie. Wśród licznych odmian liliowców na szczególną uwagę zasługuje ‘Stella de Oro’, karłowa forma o wyjątkowo długim okresie kwitnienia.

To bylina o krótkich kłączach i bulwkowato zgrubiałych korzeniach. Wczesną wiosną z ziemi wyrastają równowąskie jasnozielone liście tworzące gęste kępy wysokości około 30 cm. W porównaniu z tradycyjnymi odmianami, są krótkie i elastyczne. Zwarty pokrój oraz soczysta intensywna zieleń łukowato ukształtowanych liści stanowią dopiero przedsmak efektownego wyglądu roślin w okresie kwitnienia. Pędy kwiatostanowe wyłaniają się na początku czerwca, nie są zbyt długie i wynoszą kwiatostany niewiele ponad liście, na wysokość około 30-40 cm.

Z okazałych pąków rozwijają się zaskakująco duże, żółtozłociste, lejkowate kwiaty złożone z sześciu szerokich działek okwiatu. Brzegi płatków są delikatnie pofalowane. Pojedynczy kwiat żyje najczęściej zaledwie jeden dzień, dlatego Anglicy nazywają liliowce daylilies – jednodniowymi liliami. Łacińska nazwa Hemerocallis pochodzi zaś od greckich słów oznaczających „piękny” oraz „dzień”. Obie nazwy mogą sugerować, że rośliny szybko zakończą kwitnienie. Tymczasem wbrew wszelkim sugestiom, ‘Stella de Oro’ kwitnie praktycznie bez przerwy, prawie do końca sierpnia, tworząc systematycznie nowe pędy kwiatostanowe z licznymi pąkami.  

 

 

Uprawa liliowca  ‘Stella de Oro’

Liliowiec ‘Stella de Oro’ ma skromne wymagania i jest łatwy w uprawie. Mimo że preferuje podłoża żyzne i przepuszczalne, to równie dobrze radzi sobie na większości gleb ogrodowych, na stanowiskach zarówno słonecznych (polecane), jak i półcienistych. Bez szkody znosi krótkotrwałe okresy suszy i jest w pełni mrozoodporny. Liliowce są bardzo żywotne, nie są atakowane przez szkodniki ani porażane przez choroby. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do wiosennego usuwania zeszłorocznych zaschniętych liści oraz do jedno-, dwukrotnego zasilenia nawozem wieloskładnikowym.

Liliowiec jest byliną długowieczną, co oznacza, że może rosnąć w jednym miejsku kilka, a nawet kilkanaście lat, nie tracąc swoich walorów ozdobnych. Najpiękniej prezentuje się w pobliżu zbiorników wodnych, nad brzegami oczek lub strumyków. Doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach bylinowych, w grupach na trawnikach lub w ogrodach naturalistycznych. W USA odmianę ‘Stella de Oro’ często wykorzystuje się jako roślinę okrywową, ponieważ na dużych powierzchniach z czasem tworzy szmaragdowo-złociste dywany.