Więcej o roślinie poniżej:

Kolendra siewna (Coriandrum sativum)

kategoria:  zioła

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 0,7 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, lekka, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, jasnoróżowa

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: czerwiec-lipiec

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna, tarasy, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   szybkie

Kolendra to jedna z tych przypraw, które albo się lubi, albo unika. Amatorzy jej walorów smakowych cenią ją ze względu na świeży, cytrusowaty aromat liści. Dla wielu osób ma ona jednak nieprzyjemny zapach. Potocznie nazywa się ją koprem pluskwianym. Na Bliskim Wschodzie oraz w basenie Morza śródziemnego jest nieodłącznym składnikiem bardzo wielu potraw.

Kolendra osiąga wysokość 30-70 cm. Liście tej jednorocznej rośliny przypominają natkę pietruszki. Od czerwca do lipca kolendra zawiązuje płaskie baldachy kwiatów w kolorze od białego do różowego, z których rodzą się kuliste nasiona.

Kolendra udaje się najlepiej na słonecznych, ciepłych stanowiskach w przepuszczalnym, próchnicznym podłożu.

Kolendrę wysiewamy do gruntu od kwietnia na głębokość ok. 1 cm, zachowując 30-centymetrowy odstęp w rządkach. Aby uzyskać możliwie długie plonowanie, rośliny wysiewamy w odstępach 3 tygodni. Uprawy na nasiona  przerywamy na 15 cm. Na początku uprawy podłoże powinno być utrzymywane w umiarkowanej wilgotności, póśniej pielęgnacja sprowadza się głównie do spulchniania ziemi.

Nasiona zbieramy, gdy zyczynają brązowieć. Dodaje się je m.in. do ciasta chlebowego, potraw mięsnych i warzyw. Nie od dziś wiadomo, że kolendra faktycznie poprawia apetyt i pomaga we wzdęciach. Liście są popularną przyprawą głównie w kuchni hinduskiej i dalekowschodniej.

Nasiona kolendry winniśmy wykorzystywać możliwie krótko po zmieleniu, inaczej potrawy mogą mieć gorzkawy posmak.