Suszone owoce jagody goji dostępne są niemal w każdym większym sklepie spożywczym. Można je serwować jako przekąskę (podobnie jak orzeszki czy rodzynki) albo dodatek do potraw (najczęściej sałatek). Kolcowój od stuleci był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej, koreańskiej, japońskiej i tybetańskiej, czyli na terenach krajów, w których roślina ta występuje dziko. Ten pionierski i mało wymagający krzew sadzono w Polsce w celu stabilizacji stromych zboczy, skarp i nasypów, a także do rekultywacji terenów zdegradowanych.

W wielu krajach europejskich kolcowój uważa się za gatunek inwazyjny, łatwo wymykający się spod kontroli i przedostający się do środowiska naturalnego. Dlatego nie zaleca się sadzenia krzewów w pobliżu lasów, w otwartym krajobrazie, na obszarach chronionych lub w ich otulinach. Natomiast posadzony na działkach lub w ogrodach przydomowych jest źródłem wartościowych owoców.

W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się kilkanaście odmian owocowych kolcowoju, wśród których jedna, Amber Sweet Goji, wyróżnia się odmienną, bursztynową barwą owoców, które dodatkowo są większe i słodsze niż u gatunku. Odmiana ta została w 2016 roku zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości, organizowanego podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z podwarszawskiego Pruszkowa, zdobywając wyróżnienie.

Kolcowój szkarłatny Amber Sweet Goji jest krzewem dorastającym do 2-2,5 m, o gęstych, łukowato wygiętych wiotkich pędach. Roślina nie czepia się podpór, ale o nie wspiera, podobnie jak róże pnące. Lancetowate liście są szarozielone i grube. Osadzone na długich szypułkach małe fioletowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia.

Owoce są słodkie, dojrzewają od sierpnia do października. W 100 g owoców znajduje się 2500 mg witaminy C (trzecie miejsce wśród roślin pod względem zawartości witaminy C), poza tym jagody goji są bogate w witaminy z grupy B i witaminę E, a także mikroelementy, takie jak: cynk, żelazo, miedź, wapń, german, selen, fosfor. Zawierają 21 niezbędnych dla zdrowia minerałów i 19 aminokwasów. Przez to, owoce kolcowoja szkarłatnego w formie świeżej, suszonej lub przetworzonej są chętnie stosowane przez szefów kuchni oraz osoby zdrowo się odżywiające.

 

 

Uprawa kolcowoja szkarłatnego

Roślina szybko rozpoczyna owocowanie, bo już w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Jest przy tym wyjątkowo łatwa w uprawie, tolerancyjna co do gleby, odporna na suszę i mróz. Krzewy najobficiej kwitną i owocują sadzone na stanowiskach słonecznych. Są przy tym w pełni odporne na mróz, tolerują suszę i upał. W ogrodach przydomowych i na działkach najlepiej sadzić rośliny przy podporach (kratkach, drabinkach, słupach), do których można przymocować długie i wiotkie pędy.

Sadzone swobodnie zajmują bowiem zwykle dużo miejsca. Poza tym, aby roślina zbytnio się nie rozprzestrzeniła w ogrodzie, trzeba systematycznie usuwać odrosty pojawiające się w miejscach, w których nie chcemy, żeby były.