Ogród ozdobny

Ogród ozdobny obwiązujemy kolumnowe iglaki

Iglaste krzewy o formie kolumnowej są zimą narażone na wyłamywanie pędów pod wpływem ciężaru zalegającego na nich śniegu. Aby temu zapobiec, warto poświęcić trochę czasu i wysiłku i obwiązać je sznurkiem na całej wysokości korony. Również krzewy iglaste o poziomym pokroju mogą się połamać, nie wytrzymując tak dużego obciążenia.

Zalegający śnieg nie tylko wyłamuje kruche gałęzie, ale też uniemożliwia dostęp powietrza do zielonych igieł. Często w takich miejscach igły wiosną brązowieją pod wpływem patogenów grzybowych. Podczas zimowych spacerów po ogrodzie należy ostrożnie otrzepywać gałęzie ze śniegu.

Oczko wodne zimą

Zamarznięte oczko wodne nie pełni roli ślizgawki. Nie zapominajmy także, że nie można po nim chodzić. Rybom trzeba zapewnić spokój i dostęp do powietrza, najlepiej umieszczając w stawiku specjalny pływak, tzw. sztuczny przerębel, lub wiązkę suchego sitowia.

Dbamy o rośliny doniczkowe

Rośliny w domu również wymagają troskliwej opieki. Podczas wietrzenia pokojów nie mogą stać przy otwartym oknie. Również nie mogą być w pobliżu grzejników. Podlewanie ograniczamy, a te gatunki, które lubią wilgoć w powietrzu, zraszamy.


Warzywnik

W dalszym ciągu zbieramy warzywa

Jeszcze trwają systematyczne zbiory warzyw zimowych, jak jarmuż, roszponka, brukselka, por, salsefia, skorzonera i pasternak. Przed nastaniem całkowitych mrozów warzywa korzeniowe muszą zostać wykopane.

 

Ochraniamy inspekty

Inspekty, których użyjemy już w lutym, musimy teraz zabezpieczyć tak, by podłoże nie zamarzło. W tym celu możemy wykorzystać świeże, niezbyt mokre liście. Na ogół wystarczy około 30-cm warstwa liści. Inspekty okrywamy również od zewnątrz, aby mróz nie dostał się przez ścianki boczne.

Pędzenie cebuli

Warto rozpocząć pędzenie szczypiorku, pietruszki czy selera na zieloną natkę. O tej porze roku warunki świetlne dla roślin są bardzo niekorzystne, dlatego dobrze by było pomyśleć o dodatkowym oświetleniu umieszczonym nad pojemnikami z pędzonymi warzywami, aby wydłużyć okres światła do 8-10 godzin na dobę.

Sad

Malujemy pnie drzew

W przydomowych ogrodach korzystnym zabiegiem jest malowanie pni przed zimą wapnem. Najlepiej malować rozrobionym wapnem z wodą cały pień, od nasady aż do rozgałęzienia konarów.

Wbrew pozorom zabieg ten nie ma większego wpływu na występowanie szkodników czy chorób, jednak skutecznie zabezpiecza pień przed pękaniem wywołanym różnicą temperatur. Biały kolor odbija promienie słoneczne, dzięki czemu kora nie nagrzewa się.

Nawożenie potasowo-fosforowe i wapnowanie

Ogromna większość ziem Polski jest zbyt kwaśna dla roślin sadowniczych. Gdy stwierdzimy, że pH gleby w ogrodzie wynosi poniżej 6, trzeba wykonać wapnowanie. Nadaje się do tego celu wapno rolnicze, a w przypadku jego braku zwykłe wapno palone. Rozsypujemy je równomiernie na całą powierzchnię ogrodu. Podobnie postępujemy z nawozami fosforowymi i potasowymi. Są to wolno działające nawozy, dlatego najlepszym terminem nawożenia tymi składnikami jest jesień i początek zimy.

Przez okres zimy nawozy i wapno będą powoli rozpuszczały się i przemieszczały wraz z wodą z roztopionego śniegu w obręb systemu korzeniowego drzew.