W ogrodach położonych na terenach podmokłych lub wilgotnych  można uprawiać wiele ciekawych gatunków roślin, które w innych warunkach trudno utrzymać. Spośród gatunków liściastych drzewami kochającymi wodę są olsze, wierzby i brzozy. Olsza czarna Alnus glutinosa dorasta do 30 m, ale już odmiana ‘Imperialis’ o filigranowych, głęboko powcinanych liściach rośnie dużo wolniej, osiągając 6-10 m. Olsza szara Alnus incana ‘Aurea’ przyciąga uwagę złotymi liśćmi. Olsze tworzą symbiozę z promieniowcami (bakteriami) wiążącymi azot atmosferyczny, więc dobrze rosną na glebach ubogich.

Spośród wierzb ciekawość budzą odmiany o powyginanych pędach, jak ‘Erythroflexuosa’ czy wierzba babilońska Salix babylonica ‘Crispa’ i ‘Tortuosa’. Do posadzenia nad wodą doskonale nadaje się wierzba płacząca Salix x sepulcralis ‘Chrysocoma’. Efektowną rośliną należącą do tej samej rodziny co wierzby jest topola osika Populus tremula ‘Erecta’, bardzo wąskie, wysokie drzewo dorastające do 10-15 m. Jest to odmiana wyjątkowo odporna na mróz, dobrze rośnie na glebach żyznych, zasobnych w wodę, nienagrzewających się. Toleruje gleby piaszczyste i torfowe, doskonale nadaje się do tworzenia wysokich szpalerów.

Na podobnych stanowiskach dobrze rośnie czeremcha pospolita Prunus padus ‘Colorata’ o pachnących różowych kwiatach i ciemnoczerwonych młodych liściach. Z jej kwiatów i owoców można robić wyśmienite nalewki. Do sadzenia wzdłuż ogrodzeń, dróg lub ulic warto wykorzystać dąb błotny Quercus palustris ‘Green Pyramid’ o piramidalnym pokroju,

Spośród krzewów do najcenniejszych gatunków, którym nie przeszkadza nadmiar wody w podłożu, należą: dereń rozłogowy Cornus sericea ‘Flaviramea’ o jaskrawozielonych pędach zimą i zielonych liściach, dereń biały Cornus alba ‘Sibirica’ o pędach czerwonych oraz jego odmiany o barwnych liściach: 'Ivory Halo' – kompaktowy, szeroki krzew o białych obrzeżeniach liści, polecany do okrywania dużych powierzchni, czy ‘Spaethii’ o zielono-kremowych liściach.

Ozdobą i dopełnieniem kompozycji ogrodu będą byliny. Do miłośniczek mokrych stanowisk można zaliczyć tawułki Astilbe o błyszczących pierzastych liściach i oryginalnych kwiatostanach w kolorach od białego, przez różowy, po ciemnoczerwony oraz wiązówkę błotną Filipendula ulmaria ‘Variegata’. Na glebach bagiennych doskonale rośnie knieć błotna Caltha palustris, powszechnie znana jako kaczeniec. Odmiana ‘Plena’ o żółtych pełnych kwiatach i sercowatych błyszczących liściach już z daleka przyciąga uwagę.

Do wysokich bylin wymagających wilgotnej gleby należą sadziec plamisty Eupatorium purpureum i kosaćce  syberyjskie Iris sibirica o niebieskich, białych lub liliowych kwiatach. Kuzyn kosaćca syberyjskiego – kosaciec żółty Iris pseudoacorus najlepiej rośnie w płytkich zbiornikach wodnych. Lekkości i swobody kompozycji dodadzą trawy, zwłaszcza miskant cukrowy Miscanthus sacchariflorus, który świetnie czuje się nad wodą, ale jest bardzo ekspansywny. Spośród niższych bylin kolorowe zwarte dywany szybko utworzy hutujnia sercolistna Houttuynia cordata ‘Chameleon’. Jeśli chcemy wprowadzić do podmokłego ogrodu element egzotyki, można pokusić się o posadzenie gunnery olbrzymiej Gunnera manicata tworzącej liście średnicy nawet do 1,5 m. Roślina ta jest wrażliwa na mróz, dlatego może rosnąć tylko w najcieplejszych miejscach kraju.

 

Kwiaty i zdrowe owoce

Na glebach wilgotnych doskonale będą rosły kruszyna pospolita Frangula alnus ‘Asplenifolia’ i Fine Line, kalina koralowa Viburnum opulus ‘Compactum‘ i ‘Park Harvest‘ oraz odmiany bzu czarnego Sambucus nigra: żółtolistna ‘Aurea’, purpurowa Black Beauty, o koronkowych ciemnych liściach Black Lace oraz dwubarwne ‘Madonna’ i ‘Marginata’.

Krzewy czarnego bzu, obok walorów ozdobnych, wyróżniają się jadalnymi kwiatostanami (smażone w cieście naleśnikowym czy w orzeźwiającej lemoniadzie są przepyszne!), a także owocami, z których można przyrządzić prozdrowotne nalewki skutecznie wspomagające w leczeniu kaszlu.

 

 

Najciekawsze gatunki do oryginalnej aranżacji

Wykorzystując tereny naturalnie zasobne w wodę, podmokłe lub okresowo zalewane, można stworzyć nie tylko ciekawą kolekcję botaniczną, ale też atrakcyjną wieloplanową aranżację mocno odbiegającą od powszechnie spotykanych nasadzeń.

Osnową takiego ogrodu mogą być duże drzewa z rodziny cypryśnikowatych, jak cypryśnik błotny Taxodium distichum czy metasekwoja chińska Metasequoia glyptostroboides. Oba gatunki tworzą strzeliste, szerokie u podstawy pnie pokryte czerwonawą lub rudawą korą i duże stożkowate korony. Ich igły są sezonowe, jasnozielone, miękkie w dotyku, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na czerwonobrązowo lub żółto. Oba gatunki tworzą korzenie oddechowe, tzw. pneumatofory.

Są to wyrastające ponad ziemię otwory, których rola do końca nie jest poznana. Uważa się, że służą przede wszystkim dostarczaniu i wymianie powietrza do zalanego wodą systemu korzeniowego oraz kotwiczeniu drzew w bagnistym gruncie, ale mogą też pełnić funkcję magazynu substancji zapasowych.

Co ciekawe, odcięte od rośliny matecznej mogą się ukorzenić. Do najciekawszych odmian ozdobnych metasekwoi chińskiej należy 'Goldrush' – szybko rosnące drzewo o żółtym zabarwieniu igieł, ‘Rogów’ – polska kolumnowa odmiana oraz ‘Maitthaei Broom’ – forma karłowa o pokroju kulistym, doskonale nadająca się do małych ogrodów. Do wartych polecenia odmian cypryśnik błotnego należy 'Pevé Minaret', wolno rosnące drzewo.