Artykuł powstał na podstawie materiałów Związku Szkółkarzy Polskich

Mroźna zima wcale nie musi być najnudniejszą porą roku. To właśnie wtedy niektóre z roślin ujawniają skrywane w okresie wegetacji walory. Przykładem krzewu o atrakcyjnie wybarwionych pędach, szczególnie pięknie prezentujących się na tle śnieżnej połaci, jest dereń świdwa w odmianie ‘Midwinter Fire’. 

Cornus sanguinea jest rodzimym gatunkiem tworzącym krzewy lub niewielkie drzewka  porastające wilgotne lasy i zarośla. W 1987 roku w Holandii wyhodowano bardzo wartościową odmianę ‘Midwinter Fire’. Krzew ten charakteryzuje się zwartym pokrojem, dorasta do 2 metrów. Młode pędy jesienią i zimą efektownie się przebarwiają, początkowo na kolor żółto-pomarańczowy, a następnie stają się jaskrawoczerwone. Barwa pędów zależy w dużej mierze od warunków świetlnych.

Krzewy w miejscach słonecznych mają intensywnie wybarwione pędy, zaś
w cieniu pozostają żółto-zielone lub lekko pomarańczowe. Dereń świdwa ma liście szerokojajowate, jasnozielone, równie pięknie przebarwiające się jesienią co pędy. Drobne białe kwiaty zebrane w baldaszkowate kwiatostany na końcach pędów pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Kuliste, granatowe owoce mają około 6 mm średnicy, jednak nie stanowią wartości dekoracyjnej.

Dereń w odmianie ‘Midwinter Fire'

Dereń świdwa ‘Midwinter Fire’ jest doskonałym krzewem do wykorzystania na terenach wilgotnych. Wykazuje dużą tolerancję w stosunku do gleb. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach jasnych, słonecznych, jak i w cieniu większych drzew, jednak pędy najpiękniej wybarwiają się tylko w miejscach nasłonecznionych. Ponieważ najintensywniejszy kolor uzyskują młode pędy, zaleca się coroczne silne cięcie wiosenne. W klimacie Polski dereń zimuje bez zastrzeżeń i nie wymaga zabezpieczenia przed mrozem. Doskonale nadaje się do sadzenia w mieście.

Cornus sanguinea ‘Midwinter Fire’ najefektowniej prezentuje się w okresie bezlistnym, sadzony pojedynczo lub w małych grupach. Czerwone pędy wyraźnie odcinają się na tle białego śniegu lub zielonej ściany żywopłotów z roślin iglastych. Dobrym miejscem do uprawy derenia świdwy są tereny w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. Kompozycje z innymi dereniami, zarówno o ozdobnych pędach, jak i liściach, pozwalają uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne w ciągu całego roku.