Pyłki kwiatowe pojawiają się bardzo wcześnie i często w dużych ilościach. Osoby na nie uczulone już w styczniu lub w lutym narażone są na pierwszy kontakt z pyłkiem leszczyny i olchy. Trochę później zaczyna kwitnąć brzoza, a drobiny jej pyłku dokuczają jeszcze mocniej. W przypadkach ekstremalnych przebywanie alergików na wolnym powietrzu od wiosny do pełni lata możliwe jest tylko w niektóre dni, a nawet godziny. 

Katar sienny sprawia kłopot coraz większej grupie ludzi. Ze zwykłym katarem ta choroba ma niewiele wspólnego. Kapanie z nosa i napady gwałtownego kichania to tylko niektóre jej objawy. Dołącza do nich pieczenie oczu i inne dolegliwości, na przykład swędzenie w ustach i uszach, bóle głowy czy nudności. Leki antyhistaminowe często wywołują skutki uboczne. Także środki zawierające kortyzon powinny być stosowane tylko w ciężkich przypadkach i bardzo krótko. 

Pyłki leszczyny pojawiają się już wczesną wiosną (zdj.: Fotolia.com)

Specjalna immunoterapia, czyli odczulanie swoiste, normalizuje wprawdzie reakcje obronne organizmu, ale trwa długo – nawet do trzech lat. Przedłużający się stan chorobowy jest szkodliwy, ponieważ w tym czasie stale podrażniony system obronny uruchamia wciąż nowe substancje. Po pewnym czasie choroba dotyka także oskrzeli, a katar może się rozwinąć w alergiczną astmę.

Pyłek kwiatowy jest właściwie substancją nieszkodliwą. Reakcje alergiczne wywołują związki białkowe, które są zawarte w pyłkach roślin zapylanych przez wiatr. Aby zapewnić skuteczne rozmnażanie gatunku, rośliny z tej grupy uwalniają całe chmury bardzo lekkich drobin pyłku kwiatowego, które wiatr często przenosi na bardzo duże odległości. Jeżeli mamy skłonność do uczuleń, wystarczy niewielka ilość pyłku, aby wywołać opór systemu immunologicznego.

Niezwykle pożyteczną rolę spełnia kalendarz pyleń, przedstawiający okresy największych zagrożeń oraz umożliwiający ich unikanie. Pamiętajmy jednak, że pory kwitnienia mogą się przesuwać, natomiast koncentracja pyłków w powietrzu zależy od pogody i warunków miejscowych. Internetowy serwis alergologiczny, podający aktualne komunikaty aerobiologiczne, prowadzi Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych.

 

Najlepsze zioła łagodzące katar sienny

1. Gorczyca czarna składnik preparatów homeopatycznych, łagodzi podrażnienia

2. Wasak Adhatoda vasica – wzmacnia odporność i ma silne właściwości antyalergiczne

3. Sasanka łagodzi nadwrażliwość na substancje uczulające. Stosowanie tylko w mieszankach homeopatycznych!

Na szczęście w naturze istnieją nie tylko rośliny produkujące pyłek wywołujący alergie, ale także wartościowe zioła lecznicze, które są głównym składnikiem preparatów zapobiegających uczuleniom. Gorczyca czarna Sinapsisnigra, amerykańska sabadyla lekarskaSchoenocaulon officinale oraz aralia groniasta Aralia racemosa zawierają substancje, które są składnikami homeopatycznych środków przeciw katarowi siennemu, łagodzą podrażnienia błony śluzowej nosa i łzawienie. Jeżeli swędzenie obejmuje gardło i organy słuchowe, homeopaci polecają specyfik zawierający wyciąg z trawy lasecznicy Arundo mauritanica.

Zapalenie spojówek oraz opuchnięcia powiek leczy świetlik Euphrasia. Stosujemy kompresy z naparem z suszu albo krople do oczu kupione w aptece. Chorych oczu nie należy trzeć, aby nie wywołać infekcji bakteryjnej. 

Rośliny wywołujące alergię

Pokrzywa - kwiatowy pyłek unosi się w powietrzu od kwietnia do października babka lancetowata

Babka lancetowata - kwitnie od maja do końca sierpnia na łąkach i obok dróg bylica pospolita

Bylica pospolita - mocno uczulający pyłek unosi się w powietrzu w czerwcu i lipcu

Ambrozja bylicolistna - już niewielkie ilości pyłku wywołują silne uczulenie

Nawłoć - każdy, kto reaguje alergicznie na bylicę, ma problemy także z nawłocią

Brzoza - pyłek z męskich kwiatów dręczy alergików od marca do maja

Jeżeli ze względu na skłonność do uczuleń czekamy na wiosnę z mieszanymi uczuciami, spróbujmy nadaktywność systemu obronnego złagodzić wyciągami z indyjskiej rośliny wasak Adhatoda vasica. Badania naukowe wykazują, że specyfiki zawierające naturalne substancje roślinne są często skuteczniejsze niż leki chemiczne, a także nie powodują skutków ubocznych. Ekstrakt z wasaka pomaga pokonać katar sienny. Ta niedawno odkryta roślina lecznicza umożliwia dokładne, skoncentrowane leczenie dolegliwości alergicznych i skutecznie wzmacnia siły samoleczące organizmu. Badania dowiodły, że zawarte w roślinie substancje czynne także pod tym względem mają przewagę nad standardowymi lekarstwami chemiczno-syntetycznymi. Uodporniające właściwości wykazuje także sasanka Pulsatilla vulgaris.

Piękna bylina alpejska znalazła wielorakie zastosowanie w homeopatii, można ją wykorzystywać nawet w leczeniu astmy alergicznej. Pamiętajmy jednak, że samodzielne sprawdzanie możliwości leczniczych preparatów roślinnych może nieść ze sobą niebezpieczeństwo. Dlatego zawsze należy się najpierw zwrócić po poradę do lekarza albo doświadczonego homeopaty.