Więcej o roślinie poniżej:

Tiarella sercolistna Tiarella cordifolia
kategoria:  byliny
stanowisko:  półcień
wysokość:  20-40 cm
mrozoodporność:  do -25°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona, zielono-brązowa
barwa kwiatów:  biała, różowa
pokrój: kępiasty
okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec
wysiew: jesień (wiosna po stratyfikacji)
rozmnażanie: podział kęp, rozłogi, siew
trwałość liści:  półzimozielone
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, balkony, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Tiarella tworzy między kwietniem a czerwcem niezliczoną ilość drobnych gwiazdkowatych kwiatów, które wydają się falować nad dużymi liśćmi. Ta wiecznie zielona roślina pochodzi z lasów Ameryki Północnej i Azji Wschodniej i jest reprezentowana na całym świecie przez 3-5 gatunków. Istnieje spora liczba odmian ogrodowych o kwiatach białych do bladoróżowych, wyróżniających się ładnymi rysunkami na liściach. Jesienią liście czerwienieją. W zasadzie wszystkie gatunki nadają się do wazonu na kwiat cięty.  

Tiarella osiąga wysokość 20 cm, rozrasta się płożąco przez rozłogi, tworząc duże kobierce. Niektóre odmiany ozdobne rosną też w kępach. Liście tiarelli sercowatej mają sercowaty kształt. W zależności od odmiany osiągają wielkość od 3 do 12 cm.  

Tiarella to roślina leśna, zatem lubi wilgotne stanowiska w półcieniu lub cieniu. Idealne do uprawy jest podłoże luźne i próchniczne.

Najprościej rośliny rozmnaża się przez ścięcie po kwitnieniu ukorzenionych rozłogów. Sadzonki natychmiast sadzimy na innym stanowisku. Możliwe jest również rozmnażanie przez siew.

Przy długo utrzymujących się upałach tiarellę powinno się regularnie podlewać. Inna pielęgnacja nie jest w zasadzie konieczna.

Tiarella wygląda bardzo ładnie w nasadzeniach między roślinami drzewiastymi. Najlepiej, gdy jest sadzona na większej powierzchni. Można ją uprawiać na cmentarzu lub wzdłuż muru o wystawie północnej. Odmiany rosnące w kępach nadają się do uprawy na rabatach półcienistych do cienistych.

Liście opadłe z drzew i krzewów można pozostawić na tiarellowym kobiercu, bo z czasem przemienią się one w nawóz.