Więcej o roślinie poniżej:

Epimedium Epimedium
kategoria:  byliny
stanowisko:   półcień, cień
wysokość:  30-50 cm
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona, brązowa, purpurowa, czerwonawa
barwa kwiatów:  różowa, fioletowa, biała
pokrój: kępiasty
okres kwitnienia: kwiecień-maj
wysiew: wiosna, jesień
rozmnażanie: podział kęp, rozłogi
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, balkony, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Bylina ta jest zadomowiona w Japonii. Ze względu na atrakcyjne wybarwienie liści jest cenną rośliną okrywową. W uprawie spotyka się przede wszystkim epimedium wiecznie zielone i epimedium sezonowo zielone (latem i jesienią). Storczyko podobne filigranowe kwiaty wspaniale zdobią ogród w kwietniu i maju. Kolor kwiatów jest różny i zależy od gatunku (lub odmiany) – od bieli, przez róże, po czerwień.

Epimedium osiąga wysokość do 30 centymetrów. To wytrzymała roślina okrywowa, która wykształca liczne odrosty korzeniowe.

Epimedium preferuje miejsca półcieniste do cienistych w normalnym, ale dobrze przepuszczalnym podłożu. Warto wiedzieć, że na zacienionych stanowiskach bardzo dobrze znosi suszę. Należy unikać miejsc narażonych na zimny, suchy wiatr. Na jeden metr kwadratowy najlepiej sadzić około 9 roślin.

Bylinę rozmnażamy przez podział jesienią, zaraz po kwitnieniu.

Pędy epimedium należy jesienią ściąć. U gatunków wiecznie zielonych trzeba ściąć wiosną stare liście (przed pojawieniem się młodych pąków), tak aby nowe kwiaty mogły się zaprezentować w całej okazałości. Jeżeli roślina zbyt silnie się rozrasta, przycinamy jej rozłogi. Nowo posadzone okazy są wrażliwe na mróz, dlatego należy je zabezpieczyć wyściółką z liści.

Liście tej rośliny okrywowej komponują się udanie z paprociami, funkiami i trawami. Epimedium może być sadzone w skalniakach, na obrzeżeniach rabaty i w nasadzeniach okrywających stok.

Nowa odmiana Epimedium grandiflorum ‘Rubinrot’ odznacza się atrakcyjnym purpurowym wybarwieniem liści.