Mały ogród z rozległym widokiem marzy się wielu z nas. I okazuje się, że realizacja tych pragnień wcale nie jest trudna. Działkę da się optycznie powiększyć za pomocą kilku prostych sposobów. Przedstawiam Państwu swoje propozycje.

Siatka ogrodowa

Pierwszą metodą powiększenia działki jest otwarcie jej na krajobraz. Niekoniecznie musi to być horyzont, ale na przykład ładny ogródek sąsiada. Aby odsłonić widok w wybranym kierunku, możemy zamaskować ogrodzenie swojej posesji. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie słupków ogrodzenia na zielono i dobór odpowiedniej siatki. Najmniej widoczna i tania jest siatka leśna (np. Ursus AS Light). Ma cienkie druty, a oczka mniejsze u dołu, a większe u góry. Nie zasłania widoku i jest przeszkodą dla zwierząt. Można ją rozpiąć na słupkach rozstawionych co 8–10 m. Warta polecenia jest też solidniejsza siatka z tworzywa powlekanego zielonym plastikiem, której druty ustawione są pionowo i poziomo, a nie skośnie.

Żwirowe dróżki

W małym ogrodzie, zamiast betonowych lub kamiennych ścieżek, lepiej sprawdzają się dróżki żwirowe – takie jak w parku, prowadzące do kompostownika, altanki bądź furtki. A jeśli już mamy betonowe lub kamienne, warto zastanowić się nad ich likwidacją. Dzięki temu zdobędziemy materiał na budowę skalniaka albo tzw. suchego murku i zyskamy spory kawałek ziemi.

Ogrodowa alejka

Z zasady dróżki powinny być kręte. Wyjątek może stanowić jedna, prosta alejka służąca optycznemu powiększeniu ogrodu. Może być nieco szersza na początku i niezauważalnie zwężać się ku końcowi. Na mojej działce zaledwie siedmiometrowa dróżka, którą prezentuję na jednym ze zdjęć, ma szerokość 1,7 m przy wejściu i 1,5 m na końcu. Można ją optycznie wydłużyć, zmieniając nieco kolory drzew, kwiatów lub krzewów rosnących po bokach. U mnie dwa ostatnie elementy to jabłonki purpurowe. Jest taka reguła, że rośliny o ciepłych barwach (czerwone, pomarańczowe i żółte) powinniśmy sadzić na początku dróżki. A niebieskie lub o popielatych liściach (np. perowskia, starzec popielny i czyściec wełnisty) – na końcu. Krzewy ozdobne warto poszeregować pod względem wielkości – większe sadzimy na początku alejki, a mniejsze – dalej.

Bogusław Słoński

NASZA RADA

Lustra w kratce ogrodowej

Małą przestrzeń powiększą optycznie niewielkie lusterka zamontowane w otworach drewnianej kratki ogrodowej. Można je przykleić silikonem szklarskim. Ustawione nieco skośnie, będą odbijały zieleń i niebo. Bardzo dobrze wygląda lustrzany płotek postawiony tuż przy ogrodzeniu, ale za krzewami, np. porzeczek. Równie dobre efekty daje ustawienie takiej ścianki na końcu ścieżki.