Wiosną możemy sadzić wszystkie byliny letnie i jesienne, pamiętając jednak o tym, że podłoże musi być starannie przygotowane. W chłodniejszych częściach kraju ziemia jest jeszcze przemarznięta i to oczywiście znacznie utrudnia przyjęcie się sadzonek, a byliny zwykle rozwijają się wolniej niż przy sadzeniu jesiennym. Dlatego tak ważne podczas sadzenia wiosennego jest dobre przygotowanie podłoża i obfite nawadnianie. 

O tej porze roku mogą być sadzone także byliny kwitnące wczesną wiosną, choć i w tym przypadku lepiej sprawdza się sadzenie jesienne, gdy ziemia ma optymalną wilgotność i jest ogrzana. W takich warunkach rośliny dobrze się przyjmują jeszcze przed nadejściem zimy.

 

Przygotowanie podłoża i nawożenie

Przede wszystkim ziemię należy oczyścić z wszystkich chwastów i spulchnić, wzruszając wierzchnią warstwę, aby drobne korzenie mogły się łatwiej przyjąć. Jeśli chodzi o jakość podłoża, większość bylin preferuje gleby luźne i próchnicze. Zasilanie roślin nie będzie konieczne, jeśli na rabacie rozprowadzimy i zagrabimy z ziemią 3-5-centymetrową warstwę dojrzałego kompostu.

W innym przypadku uprawę można zasilić nawozem organicznym, np. mączką rogową (nawóz ten ma długie działanie). Ciężkie gleby gliniaste ulepszamy gruboziarnistym piaskiem, a jeżeli ziemia jest kwaśna, dodajemy wapna.

 


 

Sadzenie bylin

Rośliny nie mogą być umiejscowione ani zbyt gęsto, ani zbyt rzadko. Ciekawy efekt aranżacyjny daje łączenie bylin w grupy. Dzięki temu nasadzenie jest zwarte, co ogranicza rozwój chwastów. Markowanie nasadzeń za pomocą doniczek pozwala dokładnie określić rozstawienie roślin. Należy przy tym unikać linii prostych. 

Przed sadzeniem doniczki z roślinami zanurzamy w pojemniku z wodą. Wyjmujemy je z tej kąpieli wówczas, gdy na powierzchnię wody przestają wypływać pęcherzyki powietrza.

Dołki do sadzenia powinny być dwa razy większe niż doniczka. Byliny wyciągamy z pojemników i sadzimy do gruntu wraz z całą bryłą korzeniową (korzeni nie otrząsamy z ziemi). Jeżeli podłoże w doniczce jest dobrze przerośnięte korzeniami, roślina lepiej przyjmie się do gruntu. 

Świeżo przygotowaną rabatę należy lekko ugnieść dłońmi albo udeptać. Jest to konieczne do zamknięcia podziemnych korytarzy powietrznych. Na koniec glebę wokół sadzonek nawadniamy. W miejscach, gdzie grunt się obniży, należy podsypać dodatkową warstwę ziemi.

Zakupione i posadzone wiosną byliny letnie pochodzące z upraw szklarniowych nie są zahartowane, dlatego powinno się w pierwszym sezonie ściółkować je świerkowymi gałązkami.