Z roślin cebulowych kwitnących latem bodaj najbardziej znane są lilie. Najłatwiejsze w uprawie są odmiany, które w naszych warunkach mogą zimować w gruncie, tj. głównie z grupy mieszańców azjatyckich i międzygrupowych, rzadziej mieszańców martagon czy amerykańskich. Lilie mogą rosnąć na jednym miejscu dwa-trzy lata. Przesadza się je od połowy września.

Lilie najlepiej rozmnażać z cebulek przybyszowych wyrastających na różnych częściach rośliny. Możliwe jest też rozmnażanie z nasion, jednak ta technika jest tyleż czasochłonna, co nieprzewidywalna, ponieważ nowe pokolenie roślin uzyskanych w ten sposób nie dziedziczy cech roślin wyjściowych.

Jeżeli szukacie sprawdzonych informacji, jak pielęgnować miskanty jesienią, rekomendujemy:

Zapraszamy do magicznego świata traw

Cebul lilii nie przechowuje się tak jak innych roślin cebulowych, bo są bardzo delikatne i łusek nie ochrania żadna dodatkowa osłona. Najlepiej składować je w lekko wilgotnym torfie lub piasku. Głębokość sadzenia na rabacie zależy od wielkości cebuli i powinna być równa dwukrotnej jej średnicy. Wyjątkiem jest lilia biała, której cebula powinna być przykryta tylko 2-3-cm warstwą ziemi. Podłoże przed sadzeniem dokładnie przekopujemy. 

 

Trzy sposoby na łatwe pozyskanie nowych roślin

1. Rozmnażanie z sadzonek łuskowych. Cebulki przybyszowe wyrastają głównie w dolnych częściach dużych łusek, w pobliżu tzw. piętki, czyli miejsca, gdzie łuska łączy się z cebulą. Sadzonki traktuje się preparatem grzybobójczym, po czym umieszcza je w wilgotnym podłożu korzonkami do dołu. Skrzynki przechowujemy do końca roku w temperaturze pokojowej. Później chłodzimy w temperaturze kilku stopni Celsjusza. Wiosną ukorzenione łuski sadzimy na rabacie.

2. Rozmnażanie przez cebulki pędowe zawiązujące  się w kącikach liści (np. u lilii tygrysich i bulwkowatych). Cebulki wyglądają jak małe czarne korale. Wczesną jesienią cebulki ostrożnie odrywamy od roślin i sadzimy do pojemników. Zimujemy je w chłodzie. Wiosną rośliny wysadzamy na rabatę.

3. Rozmnażanie przez cebulki z podziemnej części pędu. Po kwitnieniu odsłaniamy podziemną część rośliny, odrywamy cebulki rosnące na pędzie między cebulą a nadziemną częścią rośliny. Młode cebulki sadzimy do doniczek i przechowujemy do wiosny w chłodnym miejscu.