Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie śródziemnomorski świat roślin. Jest tu gaj drzew oliwnych, sad pomarańczowy, szpalery oleandrów przy ulicach i drogach, a także drzewa fig i granatów w ogrodzie. Te charakterystyczne rośliny powinny znaleźć się także na tarasach i balkonach zaaranżowanych w stylu śródziemnomorskim, gdyż są ściśle związane z obrazami słonecznego Południa. Posadzone w pojemnikach wspaniale zdobią w ciepłych miesiącach także kąciki wypoczynkowe w ogrodach lub przedogródki.         

Różne odmiany kwitnących krzewów, jak np. oleander czy bugenwilla, zachwycają pojedynczymi lub pełnymi kwiatami w jaskrawych odcieniach koloru białego, żółtego, różowego, czerwonego i pomarańczowego. Błękitne jak letnie niebo są kwiaty ołownika Plumbago, natomiast agapant Agapanthus zadziwia okazałymi kulistymi kwiatostanami o barwie białej lub ciemnoniebieskiej.

Jest to bylina o minimalnych potrzebach. Zadowoli się ciasną doniczką, skąpym nawożeniem i słabym podlewaniem powodującym wysychanie ziemi co kilka dni. W takich trudnych warunkach agapant wypuszcza najwięcej pędów kwiatowych. Wszystkie południowe rośliny kwitną najbujniej w miejscach mocno nasłonecznionych.

 

 

Taras będzie bardzo ubogi bez drzewka figowego czy pomarańczowego. W naszych warunkach klimatycznych  owoce zawiązują także oliwka, drzewo truskawkowe Arbutus i nieszpułka Eriobotrya. Dla owoców najlepiej uprawiać nie ozdobny granat ‘Nana’, lecz jakąś odmianę owocową, np. ‘Dente di Cavallo’. Te mocne i zdrowe rośliny nie boją się zimna i bez problemów przezimują w nieogrzewanym garażu lub szopie na narzędzia ogrodnicze.

Bardzo bogaty jest wybór roślin cytrusowych. Kumkwat i kalamondyna rosną wolno, mają kształtne i gęste korony i rodzą dużo owoców. Satysfakcję daje także uprawa drzewek pomarańczy, mandarynki i wielu odmian cytryny. Na cytrynowym drzewku   otwierają się duże, intensywnie pachnące kwiaty, a po nich pojawiają się owoce dojrzewające przez kilka miesięcy. Cytrusowo pachną nawet liście po potarciu. Drzewko cytrynowe rośnie jednak dosyć słabo, ma luźny pokrój i wymaga regularnego cięcia.

 

Ważne w lecie

W ciepłe dni egzotyczne rośliny należy podlewać obficie, a w upalne nawet rano i wieczorem. Do nawadniania używamy wody odstałej i letniej. Podstawek pojemnika z oleandrem powinien być stale wypełniony wodą. W przypadku innych gatunków nie należy dopuszczać do nadmiernego zawilgocenia ziemi.

Wszystkie rośliny dokarmiamy co tydzień lub raz na dwa tygodnie. Ostatnią dawką nawozu zasilamy na około 4 tygodnie przed końcem sezonu. Wykorzystując nawóz o przedłużonym działaniu, należy notować, kiedy został podany, aby następnej dawki nie stosować zbyt wcześnie. Usuwanie przekwitających kwiatów sprzyja przedłużeniu kwitnienia.

 

Cięcie formujące bugenwilli

Coraz popularniejsze są bugenwille w formie drzewka. Prawidłowo prowadzona, zadbana roślina zachwyca atrakcyjną sylwetką i bujnym kwitnieniem. Aby pnącze zachowało ładny kształt, należy je poddawać regularnemu cięciu. Zasadniczy zabieg przeprowadzamy w marcu, na początku okresu wzrostu.

Nieformowana roślina w ciągu ciepłych miesięcy wypuści pędy metrowej długości. Pąki kwiatowe zawiązują się zawsze na końcach pędów, dlatego po każdym kwitnieniu bugenwillę należy dodatkowo przycinać. Zbyt mocno wyrastające pędy ścinamy tuż nad nasadą liści. Przycinane pędy rozgałęziają się, natomiast okrągła korona zachowuje ładną, nienaganną formę.