Podróżując po południowej Europie, na pewno zwrócimy uwagę na charakterystyczne pnącze o intensywnej różowej barwie. To bugenwilla okazała  Bougainvillea spectabilis. Jej 3-4-metrowe pędy wspinają się za pomocą cierni po podporach, tworząc wspaniałe girlandy. Najbardziej dekoracyjne są przykwiatki, które otaczają niepozorne kremowobiałe kwiaty.

U odmian mają one rozmaite barwy: białą, żółtą, łososiową, żółtopomarańczową, miedzianopomarańczową, różową w różnych odcieniach, szkarłatnoczerwoną. Oprócz tego gatunku i jego odmian dużym zainteresowaniem cieszą się bugenwilla gładka Bougainvillea glabra i liczne odmiany mieszańcowe. Bugenwille uprawiane są również w Polsce i to przez większą część roku, a nawet przez cały rok, tyle że w pomieszczeniach.

 

 

Najlepszymi miejscami na ich uprawę są oranżeria, zimowy ogród lub pokój z oknem południowym lub wschodnim. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt kwitnienia, pozwólmy bugenwillom od listopada do lutego odpocząć w chłodnym (10ºC) miejscu, np. w jasnej piwnicy lub na lekko ogrzewanej werandzie. W tym okresie rośliny podlewa się bardzo skąpo.

Pod koniec lutego należy skrócić o 1/3 lub 1/4 pędy, dzięki czemu bugenwille będą się dobrze rozkrzewiały, a następnie ustawić rośliny w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu i rozpocząć obfite podlewanie. Jeśli to konieczne, można je przesadzić do niewiele większych donic.

 

Klimat południa w śródziemnomorskim ogrodzie

 

Bugenwille obficiej kwitną w ciasnym pojemniku z żyzną, lekką i próchniczną ziemią. Do czasu pojawienia się kwiatów liście trzeba zraszać, a potem utrzymywać dużą wilgotność powietrza poprzez rozpylanie wody wokół roślin. Pod koniec maja można je po zahartowaniu przenieść na słoneczny balkon, taras lub na osłonięte od wiatru miejsce w ogrodzie.

Przez całe lato bugenwille obficie podlewamy (nie dopuszczając, by na podstawku była woda). Krótki okres suszy może się przydać tym okazom, które nie chcą kwitnąć. Nawozimy od IV do VIII co 10 dni  słabym roztworem  nawozu  dla roślin kwitnących. Z nadejściem chłodnych jesiennych dni przenosi się bugenwille do domu.