Spacer po lesie, jazda na rowerze, jogging w parku – każdy ruch na świeżym powietrzu jest i zdrowy, i bardzo przyjemny. Ale wypadki chodzą po ludziach, więc i podczas rekreacji mogą nas spotkać niemiłe zdarzenia. Wówczas, zamiast panikować, wystarczy rozejrzeć się wokół i sięgnąć po rośliny, które mają leczniczą moc.

Babka lancetowata to jedna z najużyteczniejszych pospolitych bylin. Sok zawarty w jej liściach ma właściwości dezynfekujące, a ponadto przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. Wystarczy zerwać parę listków babki i potrzeć je w dłoniach, a następnie położyć na skaleczone miejsce. Liście tej byliny możemy też owinąć wokół rany. Przy otwartych skaleczeniach używajmy roślin czystych, zbieranych z miejsc nienarażonych na spaliny i inne miejskie zanieczyszczenia.

Na swędzenie i obrzęki spowodowane atakiem insektów pomocne są liście stokrotek, róż i niecierpka. Ulgę przyniesie też rojnik. Zawarty w jego liściach sok pomoże nam uporać się z oparzeniem słonecznym. Wystarczy posmarować newralgiczne miejsce i wnet poczujemy przyjemny i kojący chłód. Sok z rojnika wykorzystywany jest też w kosmetyce. Należy np. systematycznie nakładać cienką jego warstwę na tzw. plamy starcze, a po pewnym czasie się rozjaśnią.

Jeśli lubimy długie wędrówki, wypatrujmy na szlakach babki zwyczajnej.  Jest szczególnie pomocna przy pęcherzach – wystarczy przyłożyć jej liść na obolałe miejsce i... gotowe. Do tego ma właściwości chłodzące. Liście tej rośliny zawierają cenne glikozydy: aukubinę i katalpol. Pierwszy działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, a drugi rozkurczowo.

Drętwienie łydek pomoże nam zwalczyć pięciornik gęsi. Napar z jego łodyg (stosowany wewnętrznie) jest niezastąpiony także w zakwasach. Ta ceniona od setek lat roślina lecznicza zawiera znaczne ilości flawonoidów, związków śluzowych, steroli i witaminy C.

Pamiętajmy o tym, by nigdy nie lekceważyć stłuczeń, skaleczeń czy oparzeń. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jak postępować w razie takich urazów, jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem.

 

 

Najbardziej pomocne lecznicze rośliny

1. Żywokost lekarski przyniesie szybką ulgę nodze skręconej w kostce. Na obolałe miejsce przykładamy okład z liści i ostrożnie owijamy bandażem.

2. Na zmęczone stopy pomocna jest bylica pospolita. Wystarczy kilka jej liści włożyć do butów i... ponownie wyruszyć w długą wędrówkę.

3. Liście krwawnika mają właściwości przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne, przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne.

4. Babka zwyczajna jest niezastąpiona na niewielkie zranienia, ukąszenia owadów, zwichnięcia i ropiejące rany. Jej napar służy do przemywania trudno gojących się ran.

5. Pięciornik gęsi przyspiesza gojenie się ran. Leczniczą częścią tej rośliny są łodygi.

6. Rojnik kryje w swych liściach wartościowy sok, który niesie ulgę w poparzeniach słonecznych.

7. Szczaw tępolistny, rosnący pospolicie na łąkach i nieużytkach, uważany jest w Polsce za chwast. Sok z jego liści łagodzi ukąszenia meszek i komarów.