Więcej o roślinie poniżej:

Rdest (Polygonum)
kategoria:  byliny
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  5 cm – 1,2 m
mrozoodporność:  do -30°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona, czerwonawa
barwa kwiatów:  różowa, czerwona, fioletowa, biała
pokrój: wzniesiony, płożący, kępiasty (zależy od gatunku)
okres kwitnienia: maj-październik (zależy od gatunku)
wysiew: wiosna
rozmnażanie: siew, podział kęp, odrosty, rozłogi
trwałość liści:  sezonowe lub zimozielone (zależy od gatunku)
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, kwiaty cięte
tempo wzrostu:   szybkie

Rdest pokrewny pochodzi z Nepalu i jest popularną wiecznie zieloną rośliną okrywową. Kwiatostany stroją się zwykle w któryś z odcieni czerwieni lub różu, w zależności od odmiany. Jest to jedna z wartościowszych bylin letnich kwitnąca od lipca do września. Liście rdestu przyjmują po pierwszych chłodnych jesiennych nocach kolor rdzy. Dopiero w maju, gdy wschodzą młode pąki, rośliny tracą to piękne wybarwienie.

Rdest pokrewny płoży się. Jego wysokość nie przekracza 15 cm. Bylina tworzy rozłogi. Optymalnej wielkości nasadzenie można uzyskać z około siedmiu luźno posadzonych roślin na jeden metr kwadratowy.

Rdest czuje się dobrze zarówno na półcienistym skraju nasadzenia drzewiastego, jak i na terenie otwartym w pełnym słońcu – o ile podłoże jest świeże i utrzymywane w umiarkowanej wilgotności. Warto zaznaczyć, że w głębokim cieniu rośliny kwitną słabiej niż w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Rośliny możemy rozmnożyć wiosną przez podział. W tym celu wykopaną bryłę korzeniową dzielimy na mniejsze części (np. nożem lub ostrym szpadlem). Pozyskane sadzonki natychmiast sadzimy do gruntu.

Jesienią (najpóźniej pod koniec jesieni) pędy należy ściąć. Rdest jest mało wymagający. Jeśli zostanie posadzony na odpowiednim stanowisku, pielęgnacja nie powinna sprawiać problemów.

Ta niska roślina okrywowa rozwija się pomyślnie nawet na terenach permanentnie zaniedbanych. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych i np. na brzegach zbiorników wodnych. Odmiana ‘Superbum’ nie jest tak ekspansywna.  

Rdest pokrewny dobrze prezentuje się w nasadzeniach z bergeniami, funkiami, paprociami i trawami.