Kwitnienie różaneczników i azalii, czyli krzewów z rodzaju Rhododendron, może trwać w najcieplejszych rejonach naszego kraju nawet pięć miesięcy. Wydaje się to nieprawdopodobne, bo przecież popularnie uprawiane w Polsce wielkokwiatowe rododendrony zakwitają zwykle dopiero w drugiej połowie maja.

Okres ten możemy wydłużyć, sadząc mało u nas jeszcze znane gatunki i ich odmiany, zakwitające na przedwiośniu i latem. Po zimowej monotonii najbardziej cieszą ogrodowe „wcześniaki”, dlatego zarekomendujemy kilka z nich.

 

 

Różaneczniki - wcześnie kwitnące odmiany

Przy sprzyjającej pogodzie pierwsze różaneczniki rozwijają pąki kwiatowe już w marcu lub kwietniu, a przy anomaliach pogodowych nawet w lutym. Ma to miejsce zwykle w zachodniej części kraju. Wśród drobnokwiatowych i drobnolistnych okazów do wartościowych należą:

- różanecznik dahurski Rhododendron dauricum,

- różanecznik Ledeboura Rhododendron ledebourii,

- różanecznik sichoteński Rhododendron sichotense,

- różanecznik ostrokończysty Rhododendron mucronulatum.

Gatunki te, co prawda, oferują na razie nieliczne polskie szkółki, ale u naszych południowych i zachodnich sąsiadów są one łatwo dostępne. Natomiast w Polsce bez trudu można kupić niezwykle ciekawe ich wczesne odmiany:

- 'April Gem' i 'April Snow' – o kwiatach białych,

- 'Anna Baldsiefen', 'April Reign', 'April Rose', 'Praecox', 'P.J. Mezitt’, 'P.J. M. Regal', 'Staccato' – wszystkie w różnych odcieniach różu.

Dużymi, oryginalnymi liśćmi i ładnymi kwiatostanami wczesną wiosną imponują:

- różanecznik długolistny Rhododendron calophytum,

- różanecznik syczuański Rhododendron sutchuenense,

- różanecznik Purdoma Rhododendron purdomii,

- różanecznik Fargesa Rhododendron oreodoxa.

Wszystkie są bardzo dekoracyjne i pochodzą z Azji Wschodniej.

Otoczenie i gleba pod różaneczniki

Azalie - odmiany kwitnące w maju

Azalie, czyli różaneczniki o liściach opadających przed zimą, zakwitają przed ich rozwojem. Te najwcześniejsze pojawiają się na początku kwietnia, gdy się już ociepli, czyli nieco później od swoich zimozielonych krewniaków. Kulminacja ich kwitnienia przypada zwykle na pierwsze trzy tygodnie maja i jest wcześniejsza od pozostałych roślin tego gatunku o około półtora do dwóch tygodni.

Jako pierwsza rozkwita oryginalna japońska piękność – azalia żyłkowana Rhododendron reticulatum, która cieszy oczy, gdy nasze ogrody są jeszcze uśpione. Jej dzwonkowate, różowe kwiaty są szczególnie dekoracyjne, kiedy za tło mają ciemnozielone rośliny iglaste. Nazwa gatunku pochodzi od wyraźnego siatkowatego unerwienia na spodzie liścia.

Do wcześnie kwitnących należą też azalie japońskie – o drobnych, półzimozielonych liściach (opadających wiosną). Większość odmian z tej grupy rozwija pąki kwiatowe od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Najwcześniejsze to:

- 'Betty',

- 'Blue Danube',

- 'Favorite',

- 'Fedora',

- 'Madame Albert Van Hecke',

- 'Nordlicht',

- 'Orange Beauty',

- 'Professor Jersov'.

Są też wśród nich odmiany późniejsze, np. azalia Nakahary Rhododendron nakaharai 'Wombat' i 'Alexander'.

Azalie wielkokwiatowe

Tylko nieliczne azalie klasyfikowane jako wielkolistne lub wielkokwiatowe, rozwijają pąki kwiatowe w końcu kwietnia. Jako pierwsze zakwitają:

- odmiany z grupy Mollis – 'Hollandia', 'Comte de Quincey', 'Christopher Wren', 'Willem II',

- odmiany z grupy Rustica – 'Apelles', 'Byron', 'Phidias', 'Velasquez'.

Kwitnienie zdecydowanej większości uprawianych u nas odmian azalii rozpoczyna się w połowie maja i trwa około miesiąca.