Przycinam trzy razy w roku

 „Iglaki formuję sekatorem i nożycami z krótkim ostrzem. Narzędzia muszą być sprawne, by nie kaleczyły roślin” 

 

Autorem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" -Franciszek Grzegoszczyk z Rybnika.

 

Gdy 5 lat temu zakładałem swój ogród, nie mogło w nim zabraknąć iglaków. Większość drzewek posadziłem dopiero wtedy, ale część z nich rosła już wcześniej i wymagała przesadzenia w inne miejsce.

By zapobiec nadmiernemu rozrostowi roślin, postanowiłem wszystkie iglaki przycinać i nadawać im różne kształty. Tak postępuję z cyprysami, jałowcem, modrzewiami i nawet z miniaturową odmianą kosodrzewiny.

 

Poprawnie uformowany jałowiec łuskowaty (zdj.: Fotolia.com)

 

Rośliny przycinam i nadaję im odpowiedni pokrój, najczęściej kulisty. Robię to co najmniej trzy razy w roku. Dzięki systematycznym cięciom udało mi się uformować na nowo nawet 12-letni krzew jałowca łuskowatego, który po ostatniej zimie stracił swój ładny wygląd. Przyciąłem go do połowy wysokości, usunąłem wszystkie połamane gałązki i nadałem jałowcowi nowy kształt.

Po dokonaniu cięcia świeże przyrosty pojawiają się po ok. dwóch miesiącach. Trzeba je usuwać na bieżąco, by drzewka nie straciły formy. Regularne cięcie powoduje także, że korony krzewów są gęste.

Systematyczne cięcie iglaków sprawia, że mój ogród zawsze wygląda estetycznie.

 


 

Łatwa w pielęgnacji i efektowna jodła koreańska

 „Już roczna roślina zawiązuje szyszki, które pokrywają całe drzewo” 

 

Autorem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" -Jacek Majewski ze Zduńskiej Woli.

 

Jodła koreańska jest wdzięcznym i nietypowym drzewkiem. Jej igły są płaskie, a w dotyku bardzo miękkie. Rośnie dość wolno. Posadziłem ją osiem lat temu i obecnie ma dopiero trzy metry wysokości.

Ta odmiana jodły jest łatwa w uprawie. Wczesną wiosną wystarczy ją zasilić nawozem dla iglaków. U mnie rośnie na gruncie gliniastym i to sprzyja jej rozwojowi, bo ten rodzaj ziemi utrzymuje wilgoć.

Już kilkuletnie drzewko ma szyszki. Latem są one niebieskie, a jesienią przebarwiają się na brązowo i rozsypują się

 

 

Jodła koreańska doskonała do małych ogrodów

- Jodła koreańska dorasta do 8-10 m. W naszych warunkach klimatycznych rzadko jednak przekracza 3-5 m wysokości, dlatego świetnie nadaje się do ogródków przydomowych i działkowych.

- Jej idealnie stożkowaty pokrój sprawia, że drzewo ładnie wygląda sadzone pojedynczo w reprezentacyjnych częściach ogrodu.

- Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, wymaga ziemi żyznej i wilgotnej.

- Ten gatunek jodły zachwyca żywozielonymi igłami, które od spodu mają białe paski, oraz niezwykle dekoracyjnymi szyszkami.

- Roślina jest odporna na mrozy. Dobrze znosi suszę.