A odpowiednie warunki to przede wszystkim kwaśne podłoże, a po drugie dedykowany nawóz, który zapewni im składniki konieczne do właściwego funkcjonowania. I tu bardzo ważna uwaga: oba te warunki muszą funkcjonować łącznie, tzn. jeśli ziemia nie będzie odpowiednio kwaśna, rośliny nie pobiorą składników zawartych w nawozach. Na zakwaszenie częściowo mamy wpływ, chociażby stosując odpowiednie podłoża przy sadzeniu roślin, czy na przykład zakwaszając glebę, ściółkując ją korą roślin iglastych. Z kolei odpowiedni nawóz to sprawa odrębna, której trzeba być świadomym udając się na zakupy.

Dla całej grupy roślin kwasolubnych stworzono obszerną gamę nawozów, chociażby specjalistyczne preparaty do hortensji, rododendronów czy borówek, a także właśnie nawozy dedykowane roślinom iglastym. Poza tym decydując się na konkretny produkt, mamy możliwość wybrać jego formę tzn. krystaliczną, płynną czy w granulacie.

Jest to o tyle istotne, że wybór określonego rodzaju, ma znaczący wpływ na sposób aplikowania nawozu. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą granulaty, które są wygodne w aplikacji i działają długoterminowo, nawet do 8 tygodni. Należy jednak pamiętać aby stosować je do roślin w dobrej kondycji, a po drugie aby po aplikacji, jeśli nie pada deszcz, rośliny podlać, co dopiero spowoduje rozpuszczenie nawozu i rozpoczęcie jego działania.

Nawozy granulowane mają jednak również swoich przeciwników, chociażby tych ogrodników, którzy boją się o bezpieczeństwo zamieszkujących ogrody zwierząt. Im można polecić nawozy płynne, które w zależności od rodzaju można stosować zarówno doglebowo, jak i dolistnie. Podobne zastosowanie mają nawozy tzw. krystaliczne, wysoko skoncentrowane, które jednak wymagają rozcieńczenia. Natomiast warto pamiętać, że w ofercie nawozów do iglaków można również znaleźć nawozy przeciw brunatnieniu igieł, zawierające w składzie magnez, który jako składnik chlorofilu odpowiada za kolor liści. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli igły brunatnieją, może to być również wynikiem choroby grzybowej lub atakiem szkodników. W takiej sytuacji bezwzględnie należy pozbyć się problemu, ponieważ sam nawóz nie jest w stanie tego rozwiązać. Natomiast jak najbardziej można stosować go po zwalczeniu szkodnika, lub po kuracji przeciw grzybowej.

Rośliny iglaste to bez wątpienia ważny element naszych ogrodów. Zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na wielkie zróżnicowanie gatunków, odmian i form, którymi można aranżować całe ogrody.

Co równie ważne, jak wspomniałem na wstępie, to rośliny zimozielone, które zdobią ogrody przez cały rok. Dlatego warto poświęcić im trochę uwagi, a wybierając nawóz wybrać ten najwłaściwszy: dla roślin biorąc pod uwagę ich wymagania i dla siebie mając na względzie swoje preferencje i komfort stosowania.

Autor: Tomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl