Autorem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Franciszek Grzegoszczyk z Rybnika

 

„Wieloletnie kwiaty doniczkowe trzeba wnieść do domu, a wrażliwe rośliny zimujące w gruncie okryć” - Franciszek Grzegoszczyk, Rybnik

Zawsze solidnie staram się przygotować ogród na zimowe dni,  a poszczególne rośliny przed chłodem i mrozem.

Fuksjom i pelargoniom, które rosły w doniczkach, krótko obcinamy gałązki i przenoszę do piwnicy, gdzie przezimują. Ważne, aby było to widne pomieszczenie i z dodatnią temperaturą. Dalie, mieczyki i pacioreczniki oraz inne kwiaty, które nie zimują w gruncie, wykopuję. Krótko przycinam i umieszczam w wilgotnym torfie. W pojemnikach lub workach również przenoszę do ogrzewanych, ale niezbyt ciepłych pomieszczeń.

 

 

 

Roślinom cebulowym, które zimują w gruncie, np. tulipanom, szafirkom lub szachownicom i liliom, wystarczy okrycie z suchych liści. Byliny posadzone na skalniakach, bardziej narażone na mróz, okrywam agrowłókniną albo liśćmi lub kopczykiem z ziemi

 

Ściółkowanie gleby

Należy pamiętać o tym, by nie przykrywać ściółką (korą, słomą lub trocinami) gleby już zmarzniętej. Taka warstwa ma właściwości izolacyjne i wiosną ziemia będzie wolniej rozmarzać. Dlatego ściółkując glebę przed zimą, trzeba koniecznie zrobić to, nim nastaną mrozy.

 

Krzewy i małe drzewka obficie podlewam, aby zgromadziły zapas wody. Gdy przyjdą mrozy, rośliny będą miały utrudniony do niej dostęp, co wczesną wiosną może odbić się na ich kondycji.

Ważną czynnością jest też ściółkowanie gleby pod krzewami, by zapobiec nadmiernemu parowaniu wody. Ściółka ogrzeje również ziemię. Najlepsza do tego jest kora. Młode krzewy i drzewka, które mają jeszcze słaby system korzeniowy, obwiązuję agrowłókniną, przede wszystkim w miejscach szczepienia.

Przy pniu, na wysokość około 25 cm, robię kopczyki, np. z ziemi kompostowej. Podobnie postępuję z krzewami róż oraz pnączami. Hortensje oraz szczepione róże przykrywam agrowłókniną. Mogą to być również słomiane maty. W taki sposób uporządkowany ogród i zabezpieczone rośliny spokojnie przetrwają zimę.