Zimą nawet do przydomowych ogrodów potrafią zawitać niechciani goście, zwłaszcza gdy w sąsiedztwie są lasy lub pola. Zające, a nawet sarny potrafią wyrządzić szkody, ogryzając smakowite gałązki lub korę z pni młodych drzew owocowych. Nawet starsze drzewa bywają uszkadzane przez zające, dlatego przez pierwsze kilka lat po posadzeniu warto odpowiednio zabezpieczyć rośliny.

 

 

W sklepach ogrodniczych możemy kupić preparaty odstraszające zwierzęta. Repelenty – bo tak nazywane są środki, które zapachem zniechęcają szkodniki, są skuteczne, ale często z upływem czasu ich działanie słabnie. Konieczna jest wtedy kolejna aplikacja środka w pobliżu drzewa.

Najskuteczniejsze jest zabezpieczenie mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem są specjalne plastikowe osłonki, które zakładamy na pień. Nie mogą jednak ściśle przylegać, ponieważ mogłoby to spowodować nadmierną wilgotność pod osłoną.

Dlatego opaski takie często mają otwory, przez które może swobodnie przepływać powietrze. Osłony zakładamy od samego dołu do pierwszego rozgałęzienia lub wyżej. Jeżeli mamy nowo posadzone młode drzewko, boczne gałązki warto delikatnie związać ze sobą, a następnie osłonić całą roślinę.