Kwiaty w domu: pojemniki do wysiewów i pikowania

W styczniu rozpoczyna się siew roślin uprawianych z rozsady, jak na przykład begonii stale kwitnącej i bulwiastej, petunii ogrodowej czy heliotropa peruwiańskiego. Do wysiewu wykorzystuje się najczęściej płaskie plastikowe skrzynki.

Lepsze warunki do kiełkowania nasion i dla siewek (tj. odpowiednią temperaturę, wilgotność podłoża i powietrza) zapewniają miniszklarenki wykonane z tworzyw sztucznych (są dostępne w sklepach ogrodniczych). Produkuje się je w rożnych rozmiarach. Niektóre z nich mają podgrzewane dno. Przydatne są one także do ukorzeniania sadzonek, np. pelargonii, fuksji czy złocienia krzewiastego.

Do pikowania roślin, a także do siewu punktowego stosowanego dla nasion dużych lub nasion otoczkowanych, warto wykorzystać multiplaty (palety wielokomórkowe) lub wielodoniczki. Liczba i średnica komórek w palecie są różne. Są one tanie i wygodne w użyciu. Warto przypomnieć, że podłożem do wysiewu jest najczęściej substrat torfowy, czyli odkwaszony i wzbogacony w składniki mineralne torf wysoki.


Ogród ozdobny w styczniu

Przegląd cebul

Robimy przegląd cebul, bulw i kłączy przechowywanych przez zimę w pomieszczeniach. Sprawdzamy, czy zanadto nie przesychają, w razie konieczności zwilżamy (np. kłącza paciorecznika lub trociny, w których przechowywane są organy lilii, begonii czy gloriozy). Kontrolujemy także ich zdrowotność. Chore i uszkodzone wyrzucamy.

Szkody mrozowe

W razie silnych mrozów sprawdzamy w ogrodzie, czy nie spowodowały one wypychania roślin z podłoża, może to bowiem grozić uszkodzeniem korzeni i obumarciem roślin. W razie niebezpieczeństwa dociskamy ziemię wokół roślin.

Nowości do ogrodu

Planujemy przyszłoroczne nasadzenia w ogrodzie. Warto rozejrzeć się za dostępnymi u szkółkarzy gatunkami i odmianami bylin. Wiele roślin niedostępnych w szkółkach można rozmnożyć z nasion oferowanych przez polskie i zagraniczne firmy nasienne.

Jak je znaleźć? Bezcenną pomocą jest internet, gdzie znajdziemy oferty wielu firm proponujących sporo rzadkich i cennych gatunków, w tym np. roślin chronionych w Polsce, ale w innych krajach niepodlegających ochronie gatunkowej. 


Drzewa i krzewy: atrakcyjny wiosną, latem, jesienią... berberys pośredni

Berberys pośredniRed Jewel’ jest odmianą, która wywodzi się od mieszańca berberysa mieszańcowego Berberis x media. Wiosną i latem jego liście są ciemnozielone z purpurowym odcieniem, natomiast jesienią bardzo ładnie wybarwiają się na jaskrawoszkarłatnoczerwono. W tej postaci krzew prezentuje się wyjątkowo pięknie, dlatego też warto posadzić go w swoim ogrodzie. Równie atrakcyjnie wygląda w większych grupach na rabacie.

W czasie mroźnych zim krzew całkowicie traci liście (niekiedy jednak część z nich pozostaje). Najlepszym stanowiskiem dla berberysa jest miejsce zaciszne, ale eksponowane, co ma szczególne znaczenie w okresie wybarwiania liści. Berberys pośredni wymaga gleby żyznej, okrytej ściółką.


Warzywnik: kiełki z domowej uprawy

Zimą, a także na przedwiośniu, warto zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi porcji zdrowia. Jednym z prostych sposobów jest spożywanie kiełków, które możemy sami wyhodować. Doskonale nadają się do tego nasiona takich warzyw, jak rzodkiewka, brokuł, fasola Mung, soja i soczewica, a także nasiona pszenicy, owsa, lucerny, słonecznika oraz siemienia lnianego.

Aby rozpocząć domową uprawę kiełków, należy zaopatrzyć się w gotowe mieszanki nasion wraz z kiełkownicą (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością lub ogrodniczych), bądź pokusić się o samodzielny dobór nasion. Zamiast specjalnej kiełkownicy możemy wykorzystać słoiki lub płaskie naczynia.

Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion, należy je wcześniej namoczyć. Soczewicę, soję, słonecznik, fasolę oraz ciecierzycę moczymy przez 12 godzin, natomiast inne nasiona około 4-6 godzin. Kiełki będą gotowe do spożycia już po 3-5 dniach.


Sad w styczniu

Usuwamy śnieg

Drzewa o parasolowatym i rozłożystym pokroju korony są szczególnie podatne na rozłamanie spowodowane nadmiarem śniegu. Podczas obfitych opadów należy systematycznie strząsać jego nadmiar.

Pobieramy sadzonki

Jeśli nie wystąpiły silne mrozy, nadal możemy pobierać sadzonki zdrewniałe porzeczek kolorowych, winorośli oraz aronii.

Walka z gryzoniami

Sprawdzamy, czy młode drzewka nie są obgryzane przez myszy i inne gryzonie. Powstałe rany zabezpieczamy odpowiednim środkiem. Pod drzewami wykładamy zatrute ziarno, ale koniecznie w rurkach drenarskich, aby było niedostępne dla ptaków.