Lilie, bez wątpienia arystokratki wśród roślin, swoją urodę zawdzięczają nie tylko okazałym kwiatom, ale również gęsto ulistnionym pędom. Dzięki właśnie tym cechom są coraz częściej wykorzystywane na balkonach i tarasach. Z całego bogactwa odmianowego do uprawy pojemnikowej nadają się odmiany niskie i średniowysokie, wysokości 70-90 cm.

 

Bardzo dobrze sprostają temu zadaniu niezawodne i niezwykle kolorowe mieszańce azjatyckie, mieszańce Longiflorum o wydłużonych lejkowatych kwiatach oraz mieszańce orientalne o dużych białych lub różowych kwiatach. Ta ostatnia grupa, ze względu na wrażliwość na mróz, nie może być uprawiana w ogrodzie, więc uprawa w pojemnikach jest dla nich jedynym rozwiązaniem. Do uprawy lilii wybieramy dość duże pojemniki.

Cebule lilii są bardzo charakterystyczne. Są to tzw. cebule otwarte z małymi, dachówkowato nachodzącymi na siebie łuskami. Jak u wszystkich gatunków cebulowych kwitnących latem lub jesienią, korzenie lilii nigdy nie zamierają. Aby cebule się przyjęły, należy zadbać o to, żeby korzenie nie wyschły.

Cebule sadzimy na kilkucentymetrową warstwę przepuszczalnego podłoża i przysypujemy tak, żeby podłoże nad cebulami miało grubość 8 centymetrów. Następnie podlewamy, po czym donice ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 10-12°C. Po 2-3 tygodniach temperaturę można podnieść do 15-16°C. Tak uprawiane lilie zakwitną na przełomie kwietniamaja. Od kwietnia można je już wystawiać na zewnątrz.