Warzywa w większości mają wysokie potrzeby wodne. Jednak ich podlewanie należy przeprowadzać wtedy, gdy jest to niezbędne. Zbyt częste podlewanie przyzwyczaja rośliny do optymalnego poziomu wilgoci w glebie, przez co są one znacznie mniej odporne na suszę.

Dzieje się tak dlatego, że rośliny regularnie podlewane przez cały okres wegetacji wytwarzają słabszy system korzeniowy w płytszych warstwach gleby (gdzie zawsze jest wilgotno) i dlatego gorzej sobie radzą w czasie posuchy i suszy.

 Dlatego warto pamiętać o zasadzie, by podlewać obficiej, ale rzadziej, niż mniej, ale częściej. Dodatkowo większą odpornością charakteryzują się rośliny prawidłowo nawożone potasem. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną u roślin, a mianowicie za pobieranie wody i transpirację. Na zmniejszenie transpiracji korzystnie wpływa dolistne nawożenie roślin płynnym nawozem wieloskładnikowym.

Tworzy on na liściach mikroskopijną błonkę, która zmniejsza transpirację w okresie przedłużających się niedoborów wody. Należy jednak pamiętać, by stosowane dawki nawozu nie przekraczały zalecanych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do poparzenia liści. Pamiętajmy także o regularnym usuwaniu roślin konkurencyjnych, które wykorzystują znaczne ilości wody.