Ozdabianie domu i ogrodu na Boże Narodzenie to idealny sposób na to, by oczarować wszystkich już w przysłowiowym „progu”. Coraz częściej czerpiemy inspiracje z amerykańskich, świątecznych filmów, a w naszych ogrodach pojawiają się świetlne iluminacje i ozdoby. Przyprószone białym śniegiem zimozielone drzewa i krzewy stanowią idealne tło dla kolorowych dekoracji, które będą przebijać się spod lekkiego puchu.

Jeżeli natomiast zimowa aura nie zdąży zagościć u nas przed świętami, możemy nasz ogród przystroić za pomocą światełek, które nadadzą mu bajeczny charakter tuż po zmroku! Oto kilka pomysłów na świąteczny ogród:

1. Wszechobecny blask

Najprostszym sposobem na udekorowanie świątecznego ogrodu są różnego rodzaju lampki. Możemy ozdobić za ich pomocą nie tylko choinkę w domu, ale także drzewka i krzewy na zewnątrz. Najefektowniej wyglądają dekoracje z lampek rozrzuconych, jakby przypadkowo, na niskich drzewkach. Świecące wieczorem światełka, rozwieszone na obsypanych śniegiem drzewach, będą tworzyć tajemniczą i bajeczną scenerię, a dodatkowo rozświetlą drogę do domu.


- Wybierając produkty oświetleniowe, pamiętajmy o tym, by byłe one przeznaczone do użytku zewnętrznego i posiadały klasę ochrony minimum IP44. Lampki to także świetny sposób na ozdobienie elewacji naszego domu. Możemy je zamontować przy parapetach, na barierce balkonu oraz przy futrynie drzwi. Jeżeli mamy w ogrodzie wybrukowaną ścieżkę, warto zaopatrzyć się w specjalne lampy słoneczne, które będą zapalać się, gdy zacznie robić się ciemno, i oświetlą nam dodatkowo drogę do domu – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant w firmie Jadar.

 

2. Girlandy i dekoracje

Często stroją choinkę w domu, zapominamy, że te same ozdoby, których używamy do wewnątrz, mogą również znaleźć swoje miejsce w ogrodzie. Aby wyglądał on świątecznie, wesoło i kolorowo, warto na drzewkach czy iglakach zawiesić ozdoby choinkowe, takie jak bombki, girlandy, łańcuchy, kokardy czy inne dekoracje.

Najważniejsze jest to, by świątecznymi dekoracjami nie zaburzyć harmonii panującej w przyrodzie. Delikatne i proste ozdoby wniosą do naszego ogrodu niesamowitą aurę, a nas wprowadzą w świąteczny nastrój.

 

3. Ozdoby na parapecie.

Parapet to miejsce, które jest przez nas wykorzystywane, ale często jedynie od strony wewnętrznej. Zapominamy, że może on także zostać świetnie zagospodarowany w okresie świąt również na zewnątrz. To świetny pomysł, zwłaszcza gdy okna na parterze są dostępne dla wzroku i usytuowane blisko ziemi. Na parapecie pięknie wyglądać będą czerwony lampion, kilka gałązek drzew iglastych oraz porozrzucane szyszki czy nawet przypięta skarpeta czekająca na św. Mikołaja.

4. Szopka bożonarodzeniowa

Dobrze wiemy, że nie ma świąt Bożego Narodzenia bez szopki. Zaaranżowanie jej w naszym ogrodzie to dobry pomysł na niebanalny wygląd wokół domu. Dzięki temu wprowadzimy do niego element prawdziwych świąt. Jeżeli w naszym domu są dzieci – szopka będzie idealnym sposobem na opowiedzenie im historii i znaczenia Bożego Narodzenia.

5. Mała architektura w ogrodzie na święta

Dobrym pomysłem na stworzenie świątecznego klimatu są dekoracje nie tylko drzew czy krzewów, ale także takich elementów małej architektury, jak altanka, stolik, pergola, a nawet mały karmnik dla ptaków. Każde z nich możemy dodatkowo ozdobić światełkami. Wybierając jeden kolor lampek, na pewno nie zaburzą one naturalnej harmonii w ogrodzie, ale sprawią, że nabierze on barw i bajecznego klimatu. 

 

6. Wieniec na drzwiach

Wieszając wieniec adwentowy na drzwiach, nie tylko ozdabiamy nasz dom, ale także dbamy o symbolikę związaną z Bożym Narodzeniem. Światło świec w wieńcu oznacza nadzieję. Zieleń jest symbolem trwającego życia. Natomiast kształt kręgu oznacza wieczność. Wykonujemy go przeważnie z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak świerk srebrzysty, jodła, sosna czy daglezja.

 

Możemy go ozdobić dodatkowo lampkami, kokardami, szyszkami, a nawet korą cynamonu lub plasterkami suszonej pomarańczy. Taki wieniec będzie nie tylko piękną ozdobą, ale zachwyci także świątecznym aromatem.