Już od grudnia zaczynamy snuć plany, jak i czym ozdobić nasze domy i mieszkania, by poczuć w nich świąteczną magię. Właściciele ogrodów, balkonów i tarasów też dokładają wszelkich starań, by te szczególne dni w roku były jak najbarwniejsze. 

Najpierw zadbajmy o to, by przy drzwiach wejściowych, w przedogródku i na zewnętrznych parapetach okiennych ustawić zimowe dekoracje ogrodowe. W tej roli doskonale sprawdzą się wytrzymałe na mróz rośliny w doniczkach, jak na przykład świerk, cyprysik czy bukszpan.

Ich pędy możemy ozdobić małymi bombkami, rajskimi jabłuszkami, pozłacanymi orzechami włoskimi czy anielskim włosem. W zimowym ogrodzie nie może także zabraknąć pięknie kwitnącego właśnie teraz ciemiernika Helleborus, który nie bez powodu nazywany jest różą Bożego Narodzenia.     

Układanie ozdób najlepiej zaplanować na słoneczne popołudnie.  Wówczas dokładniej będziemy widzieli, które z miejsc wymagają przystrojenia. Nie zapominajmy także o latarenkach ze świecami, których płomienie wspaniale umilą nam wieczory.

W zimowym ogrodzie pożądane są intensywne kolory. Zapewnią je nam owoce ostrokrzewu, które pięknie prezentują się nie tylko na krzewie, ale w różnego rodzaju stroikach i bukietach. Świąteczne dekoracje możemy w prosty sposób przygotować sami, wtedy satysfakcja będzie większa.

Minidrzewko z ostrokrzewu

Ostrokrzew Ilex aquifolium jest cenioną zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej rośliną ozdobną, którą chętnie wykorzystuje się do świątecznych ozdób. Jego uprawa w naszym kraju jest możliwa, ale głównie w ciepłych rejonach, bo ostrokrzew na długie i mroźne zimy często reaguje przemarzaniem. Aby cieszyć się jego urodą także we wnętrzach, stwórzmy z niego oryginalny stroik w formie minidrzewka.

1. Przygotujmy małą, najlepiej metalową osłonkę. W jej dnie umieśćmy w miarę grubą gałąź. Przestrzeń między osłonką a gałęzią wypełnijmy ziemią lub korą drzew iglastych (pięknie pachnie).

2. Na gałąź nabijmy gąbkę florystyczną (najlepiej w kształcie kuli). Następnie wetknijmy w nią w miarę gęsto liście i owoce ostrokrzewu.  

3. Na wierzchu kory lub ziemi warto równomiernie rozłożyć mech, a wokół osłonki zawiązać dekoracyjny sznurek. Tak przygotowany stroik pięknie ozdobi każdy taras, a nawet świąteczny stół.