Trawnik jest dla ogrodu tym, czym salon dla domu. Zielony dywan wprowadza do aranżacji elementy przestrzeni i tworzy osie widokowe. Co ciekawe, każde 100 m² trawnika wytwarza w ciągu roku ilość tlenu wystarczającą dla 10 osób, a ponadto podnosi wilgotność powietrza i je ochładza. Klasyczny trawnik ma powierzchnię kwadratu lub prostokąta. Nie jest to oczywiście obowiązujący kanon, którego należy przestrzegać.

Przeciwnie, nie brak opinii, że nieregularne, łagodnie falujące formy są atrakcyjniejsze i ciekawsze. To, który wariant wybierzemy, zależy przede wszystkim od kształtu działki. Kluczowe znaczenie ma fakt, ile czasu możemy poświęcić na utrzymanie trawnika. Im prostsza i bardziej regularna jego powierzchnia, tym łatwiej o niego dbać.

O tym praktycznym aspekcie powinniśmy pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zielona przestrzeń ma być urozmaicona kwiatowymi wysepkami, wcięciami, trawiastymi ścieżkami. Sprawdzajmy, czy będzie można swobodnie operować kosiarką. Trawnik, zwłaszcza rozległy, nie musi być płaski jak stół. Łagodne pagórki i dolinki, a także tarasy są ciekawym urozmaiceniem zielonej przestrzeni. Jednak i w tym przypadku cała powierzchnia trawnika powinna być łatwa do wykoszenia.

Zbyt duże nachylenie terenu może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać operowanie kosiarką, dlatego maksymalne pochylenie podłoża nie powinno przekraczać 30°. Warto też sprawdzić, ile światła słonecznego dociera do poszczególnych miejsc w ogrodzie.  Jeżeli teren jest nierównomierny oraz znajdują się na nim wąskie zakamarki i trudno dostępne miejsca, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią pielęgnację.

W naszym teście przekonacie się, jak z łatwością pielęgnowaliśmy trawnik w trudno dostępnych miejscach - nawet tuż obok ogrodzenia czy betonowych murków. Dzięki innowacyjnym mechanizmom z łatwością zajęliśmy się coroczną pielęgnacją trawnika!

Pielęgnacja trawnika w trudno dostępnych miejscach

Wystające kępki trawy w krawędziach i narożnikach przy rabatach kwiatowych oraz warzywnikach wymagają specjalnej pielęgnacji. Ostrza kosiarki nie są w stanie dokładnie wyciąć krawędzi, dlatego też idealne do tego zadania będą długie nożyce do trawy Fiskars GS46, które wyróżniają się innowacyjnym mechanizmem Servo-System. Zapewnia ono skuteczne cięcie, dodatkowo zabezpieczając ostrza przed zakleszczeniem. Wygodna i lekka konstrukcja sprawia, ze praca jest szybka i przyjemna, bez niepotrzebnego obciążania pleców i kręgosłupa. Obracane ostrza o 360° umożliwiają pracę pod dowolnym kątem, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Dodatkowo możesz wykorzystać krótkie nożyce do trawy Fiskars GS42, które mają ergonomiczną rękojeść z dodatkową ochroną palców, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas pracy.  Ergonomiczna, lekka konstrukcja czyni pracę przyjemniejszą, a obracane o 360 stopni ostrza umożliwiają pracę pod dowolnym kątem nawet w trudno dostępnych miejscach.
Ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej, a rączki z poliamidu. Bezpieczeństwo zapewnia łatwy w obsłudze mechanizm blokujący ostrza. Idealnie sprawdzi się w trudno dostępnych zakamarkach, przy podcinaniu tuż obok roślin, gdy mamy niewiele miejsca i nie chcemy zahaczyć rośliny ostrzem.

Pielęgnacja darni

Po przycięciu trawnika na odpowiednią długość oraz po oczyszczeniu z resztek trawy można wykonać prace wykończeniowe, które nadają elegancji całej powierzchni. Nóż do darni Fiskars Solid jest wyposażony w ostrze i uchwyt wykonane ze stali, co zapewnia trwałość i pewność podczas wykonywania czynności. Skutecznie nadaje kształt oraz wyrównuje krawędzi trawnika. Idealnie sprawdzi się tam, gdzie chcemy wykonać wyraźną granicę z trawnikiem - np. przy krzewach, rabatach kwiatowych oraz ogródkach warzywnych. Fiskars obcinarka krawędzi trawników Solid to także doskonałe narzędzie do tworzenia naturalnych i eleganckich granic kwietników ogrodowych.

Pomysły pomagające praktycznie oddzielić rabaty od trawnika

Przez ogród prowadzi spacerowiczów przywrotnik, rosnący wzdłuż żwirowej ścieżki. Drogę wyznaczają żółtozielone kwiatostany byliny. Przycięcie przekwitłych pędów tuż nad ziemią uniemożliwia samosiew i zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu

Lekko podwyższone brzegi i niskie żywopłoty z bukszpanu uwydatniają kształt ścieżki. Bukszpanowe kule wyznaczają początek i koniec brukowanej nawierzchni

Płytko wkopane dachówki podkreślają nieregularną linię brzegów lekko wzniesionej rabaty z hiszpańską lawendą Lavandula stoechas, szałwią, fenkułem i kocankami włoskimi

Granice tarasu możemy błyskawicznie udekorować doniczkami z pięknymi roślinami jednorocznymi, jak np. tytoń ozdobny, aksamitki, rącznik, petuniesurfinie drobnokwiatowe