Święta Bożego Narodzenia już za pasem. Po raz kolejny wiele osób staje przed dylematem wyboru drzewka, które dekorować będzie dom w tym szczególnym czasie. Warto pamiętać, że na znaczeniu ma nie tylko uroda drzewa, ale również kondycja oraz forma w jakiej jest sprzedawane. Od tych czynników zależy przede wszystkim długość czasu w którym iglak będzie cieszył domowników pełnią rozkwitu. Wspomniany czas da się przedłużyć – należy starannie pielęgnować drzewko pamiętając, że czynności których wymaga zależą m.in. od rodzaju jego cięcia.

Pielęgnacja drzewek bez korzeni

Świąteczne drzewko bez systemu korzeniowego najlepiej ustawić w chłodnym pomieszczeniu, o ile takim dysponujemy, bo w ten sposób ograniczymy przebieg procesów życiowych, czyli oddychanie i transpirację. W większości domówmieszkań świąteczne drzewko ustawiamy w miejscu centralnym, gdzie gromadzą się domownicy. Powinno zająć miejsce jak najdalej od źródeł ciepła. Drzewko mocujemy w stojaku, do którego możemy wlewać wodę.

Innym rozwiązaniem jest wstawienie pnia drzewka do pojemnika z mokrym piaskiem. Choinki z dostępem do wody można przetrzymać do 3 tygodni, a bez wody mniej więcej 7–10 dni. Jeżeli ustawiamy drzewko w stojaku bez wody, warto ustawić pod nim pojemniki z wodą, która parując, zwiększy wilgotność powietrza wokół rośliny. Innym sposobem zwiększającym wilgotność powietrza jest opryskiwanie rośliny wodą w ciągu dnia. W przeciwnym przypadku roślina błyskawicznie się starzeje, co objawia się opadaniem igieł u świerków, a u jodełsosen zasychaniem ich razem z pędami.

Drzewka świąteczne przygotowane na sprzedaż (zdj.: Fotolia.com)

Ogrodnicy opracowali różne sposoby przedłużania trwałości gałązek drzewkrzewów iglastych, a nawet całych drzewek bez korzeni. Jednym z nich jest opryskiwanie gałązek gliceryną oczyszczoną lub techniczną zmieszaną z wodą. Gliceryna pozwala na zachowanie żywej barwy igieł i zapobiega ich osypywaniu, zwłaszcza u świerków. Gliceryną nie opryskuje się drzewek i krzewów z własnym korzeniem, posadzonych w doniczkach, które mają być przesadzone na tereny zieleni.

Opieka nad drzewkiem doniczkowym

Kupując drzewko w doniczce, czyli z systemem korzeniowym, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość tego systemu. Korzenie powinny przerosnąć bryłę (pojedyncze korzenie przerastają przez otwory w dnie doniczki). Musimy na to zwracać uwagę, gdyż niektórzy plantatorzy wykopują drzewka 2-3 tygodnie przed sprzedażą i sadzą je do doniczek. Takie drzewka mają uszkodzony system korzeniowy i nie zdążą przerosnąć bryły korzeniowej. Przeniesione do mieszkań po pewnym czasie zasychają i giną. Drzewko powinno mieć wszystkie pędygałęzie oraz niezaschnięte igły jednolitej barwy. Doniczkę stawiamy z dala od urządzeń grzewczych. Pielęgnacja polega na systematycznym podlewaniu, tak aby podłoże było umiarkowanie wilgotne.

Drzewko powinno stać w ciepłym pomieszczeniu możliwie jak najkrócej (około 7-10 dni), ponieważ dłuższe przetrzymywanie przyczynia się do rozhartowywania roślin, to znaczy zaczynają w nich intensywnie krążyć soki i roślina może rozpocząć wzrost. Pękają pąki, z których wyrastają nowe pędy, początkowo jasnej barwy. Pielęgnacja drzewek świątecznych w doniczkach opiera się głównie wyczucie momentu, w którym przebywanie rośliny w domu zaczyna jej szkodzić.

Nie można dopuścić do tego stanu, gdyż taką roślinę może uratować tylko wystawienie do chłodnego, jasnego pomieszczenia i przetrzymanie jej do pierwszej dekady maja, a potem posadzenie do gruntu. Wcześniejsze wystawienie drzewka na zewnątrz przyczyniłoby się do przemarznięcia nabrzmiałych pąków lub młodych przyrostów.

 

Rodzime drzewka świąteczne

W Polsce i w Europie najpopularniejszym drzewkiem świątecznym jest świerk pospolity Picea abies, który naturalnie rośnie w lasach, gdzie wchodzi w skład niżowych i górskich borów świerkowych oraz mieszanych borów regla dolnego oraz w górach środkowejpołudniowej Europy. Innym rodzimym drzewem wykorzystywanym na święta jest bardzo rzadko spotykana jodła pospolita Abies alba, która rośnie w południowej Polsce, na obszarach górzystych.

Warto zaznaczyć, że jest ona największym rodzimym drzewem, gdyż dorasta do 50 m. Czasami w sprzedaży spotyka się sosnę pospolitą Pinus sylvestris, tworzącą zespoły borów sosnowych. Jest to podstawowy lasotwórczy gatunek w Polsce. Rośnie na glebach piaszczystych, suchych i ubogich w składniki pokarmowe, tworząc bory sosnowe.