Połowa grudnia to czas szukania choinki na Boże Narodzenie. W punktach sprzedaży mamy do wyboru drzewka bez korzeni, czyli ścięte (pochodzące z plantacji), i w doniczkach – z systemem korzeniowym. Aby długo dekorowały nasze mieszkania, warto zastosować się do poniższych zasad.

Otóż z drzewek bez korzeni, jak świerk pospolity, świerk kłujący, świerk serbski czy daglezja zielona, opadają igły i jest to zupełnie normalny proces. By go opóźnić, ustawmy drzewka z dala od źródeł ciepła (piece, kaloryfery) i w możliwie najchłodniejszym pomieszczeniu. Wilgotność powietrza warto podnieść, umieszczając pod drzewkiem szerokie i płaskie naczynie z wodą.

 

 

Drzewko z korzeniami natomiast powinno być dodatkowo regularnie podlewane. Ważne! Takie drzewko w pomieszczeniu przetrzymujemy nie dłużej niż 3 tygodnie, bo inaczej rozpocznie się proces wzrostu.

Po świętach najlepiej posadzić je lub zadołować w ogrodzie, ewentualnie przetrzymać do wiosny w chłodnym jasnym garażu. Cały czas trzeba pamiętać o podlewaniu. Jeżeli przetrzymujemy drzewko na balkonie, to koniecznie chronimy system korzeniowy przed przemarznięciem i systematycznie podlewamy.