Peonia to popularna bylina ogrodowa. Jej dekoracyjne, duże kwiaty prezentują się w ogrodzie na przełomie maja i czerwca. Wśród rodzaju można znaleźć kilka najpopularniejszych gatunków roślin zielnych, o walorach ozdobnych, hodowanych w ogrodach i parkach. Piwonia lekarska znalazła również swoje zastosowanie w medycynie.

Czy kwiat peonii przetrwa zimę? Czy peonia, a piwonia to ten sam kwiat? Zastanawiasz się nad posadzeniem peonii na swojej działce? Zapoznaj się zatem z naszymi wskazówkami do jej uprawy i pielęgnacji.

Spis treści:

  1. Peonia: charakterystyka
  2. Peonia: uprawa i wymagania
  3. Peonia: pielęgnacja
  4. Peonia: kiedy kwitnie?
  5. Peonia, a piwonia - czy to ten sam kwiat?

Peonia: charakterystyka

Peonia jest jedynym rodzajem w rodzinie piwoniowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej, zachodnich części Ameryki Północnej i Europy. Piwonie mogą mieć pokrój krzewiasty, drzewiasty lub stanowią rośliny zielne. Niektóre gatunki peonii dorastają do 4 metrów. Gatunków zielnych jest aż trzydzieści. Posiadają piękne, rozłożyste, duże kwiaty o intensywnym zapachu. Są one najczęściej białe, różowe i purpurowe, rzadziej żółte.

Do najpopularniejszych gatunków peonii należą: 

  • Peonia delikatna (Paeonia tenuifolia) - zwana także piwonią koperkową lub wąskolistną. Rośnie w Europie Południowej, w Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Jest niską byliną, dorastającą do 40 centymetrów. Dekoracyjnie prezentuje się w ogrodach skalnych, między większymi kamieniami. Posiada delikatne, pierzaste liście, które przypominają koper włoski. W maju pojawiają się na niej intensywnie czerwone kwiaty. Są delikatniejsze i mniejsze niż u innych piwonii. Gatunek ten preferuje stanowisko słoneczne i lekką glebę. Jest mrozoodporny, choć w Polsce uprawiany rzadko,   

  • Peonia chińska (Paeonia lactiflora) pochodzi z obszaru Chin i Syberii. Jest rośliną wysoką, dorastającą nawet do 2 metrów. Ma bulwiaste korzenie i sztywne, drewniejące pędy. Ciemnozielone liście są jej walorem ozdobnym. Zakwita na przełomie maja i czerwca. Może mieć kwiaty pełne, lub pojedyncze. Znana jest także piwonia anemonowa o płatkach zewnętrznych w okółku i kulistym środku. Jej kwiaty mają delikatny, różany zapach. Peonia – kwiat Japończyków. Jest przez nich uwielbiana, często sadzona i cieszy się tam niezwykłą popularnością,

  • Peonia lekarska (Paeonia officinalis) jest gatunkiem pochodzącym z Europy Środkowej i Południowej. Roślina jednopienna, dorastająca do 60 cm wysokości. Ma kwiaty o dużych rozmiarach, kuliste. Złożone są z różowych lub czerwonych płatków i żółtych pręcików. Kwitnie w maju i w czerwcu. Ze względu na ten czas, zwana jest także majówką. Wszystkie części rośliny zawierają substancje trujące. Mimo to, od wieków jest wykorzystywana w medycynie,

  • Peonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa), której naturalnym środowiskiem są Chiny, Japonia i Korea. Jest to wysoki, rozłożysty krzew, dorastający nawet do 4 metrów. W Polsce hoduje się ją na roślinę o wysokości do 3 metrów. Ma ogromne kwiaty o kształcie korony, róży lub zawilca. Kwitną w maju i w czerwcu. Mogą osiągać rozmiar nawet 20 centymetrów średnicy.

Peonia – odmiany utworzone z poszczególnych gatunków różnią się wysokością, kolorem i kształtem kwiatów. Mogą być nawet dwubarwne, których w stanie naturalnym nie znajdziemy. Odmienne są także kształty i wielkość liści. Odmiany peoni różnią się nawet zapachami.

Peonia: uprawa i wymagania 

Peonia to wymagająca roślina. Jeżeli przygotujemy jej właściwe warunki do wzrostu, może być ozdobą ogrodu przez nawet 100 lat. Nie lubi przesadzania. Potrzebuje żyznej, lekko wilgotnej gleby. Preferuje ziemie średnio kwaśne i zasadowe. Nie może rosnąć w glebie przesuszonej, ani podmokłej. Wyłożona ściółką będzie utrzymywała właściwy dla siebie poziom wilgotności podłoża. Preferuje stanowisko nasłonecznione i ciepłe. Na zimę powinno się je dodatkowo zabezpieczać ściółką.

Peonia – sadzenie: dołek o głębokości do 50 centymetrów powinien zostać wzbogacony nawozem. Pąki umieszczamy około 4 centymetrów nad ziemią. Pomiędzy krzewami trzeba zachować metr odległości. Rośliny posadzone głębiej nie będą kwitły. Jeżeli kwiat przyjmie się w przygotowanym dla niego miejscu – zakwitnie po trzech latach. Sierpień i wrzesień to najlepszy czas, by rozkrzewiać peonie. Sadzonki wykopuje się starannie, tak by nie uszkodzić korzeni.

Peonia: pielęgnacja 

Peonia tuż po posadzeniu powinna mieć stale zraszaną ziemię. W kolejnym roku, szczególną uwagę należy skoncentrować na systematycznym podlewaniu kwiatu, w czasie mocnego wzrostu i okresie zawiązywania pąków (od maja do sierpnia). Gleba nie może zostać przelana. Aby woda nie utrzymywała się w miejscu wzrostu peonii, najlepiej jest ją posadzić na lekkim wzniesieniu. Można ją podlewać raz na tydzień. W innych porach roku, nie potrzeba dla niej dodatkowych źródeł wody.

W marcu i w kwietniu dobrze jest przeprowadzić nawożenie peonii obornikiem, kompostem lub nawozem granulowanym. Rozsypujemy go po zewnętrznej stronie, aby nie przypalić korzeni piwonii. Jeżeli gleba w ogrodzie jest urodzajna, to nie ma potrzeby nawożenia tej rośliny. Liście peonii obcina się jesienią, gdy zaczynają żółknąć. Pędy skracamy o 10 centymetrów nad ziemią. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany.

Peonia: kiedy kwitnie? 

Peonie – kwitnienie: roślina ma rozłożyste liście i twarde łodygi, które zamierają na czas zimowy. Na wiosnę - w marcu i w kwietniu wypuszczają z ziemi nowe pędy. Pąki kwiatowe zawiązały w poprzednim sezonie, dlatego zakwitają już w maju i czerwcu. Ich kwiaty są jak duże, barwne kule. Mogą mieć kolor biały, purpurowy, różowy, czerwony i fioletowy. Wśród mieszańców znajdą się także odmiany dwubarwne.

Peonia, a piwonia: czy to ten sam kwiat? 

Peonia może być zamiennie nazywana piwonią. Nazewnictwo wywodzi się z łacińskiego słowa oznaczającego rodzaj Paeonia. Gatunkiem typowym dla piwonii jest Paeonia officinalis.

Paeonia to także grecka nazwa, nawiązująca do postaci mitologicznej – Paeona. Był on lekarzem bogów, utożsamianym z Apollem – bogiem piękna, słońca i sztuki. W świecie mitów, peonia w rękach lekarza stanowiła ratunek dla wojowników wojny trojańskiej. Uznawana za lekarstwo, broń przeciwko czarnej magii, a także jako chrześcijański symbol Matki Bożej.