Wysadzone jesienią drzewa owocowe wymagają przed nadejściem zimy dobrego zabezpieczenia. Oprócz utrzymywania odpowiedniej wilgotności podłoża jest to jedna z najważniejszych czynności, którą powinniśmy wykonać po posadzeniu roślin. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję dobrego przezimowania drzew i szybkiego wznowienia wegetacji w kolejnym sezonie.

Ważny przy tym jest termin okrycia roślin. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, tzn. dopóki rośliny mają liście i nie zakończyły wegetacji. Optymalnym terminem okrywania drzew jest czas, gdy ziemia lekko zamarznie i utrzymują się już temperatury w granicach kilku stopni poniżej zera. Takie warunki występują najczęściej pod koniec listopada oraz w grudniu.

Mamy wtedy pewność, że drzewa weszły w okres spoczynku. Kolejną zaletą grudniowego okrywania roślin  jest mniejsza liczba gryzoni, które łatwo mogłyby zagnieździć się  w materiale użytym do okrycia. Nie należy także zbytnio opóźniać okrywania drzew, aby nadchodzące silne mrozy (występujące najczęściej w styczniu i lutym) nie uszkodziły delikatnych roślin.