Spis treści:

  1. Ogórki gruntowe - jak siać?
  2. Gdzie sadzić ogórki gruntowe?
  3. Uprawa ogórków gruntowych z rozsady
  4. Pielęgnacja ogórków gruntowych
  5. Dlaczego ogórki gruntowe żółkną?

Ogórki gruntowe - jak siać?

Ogórek należy wysiewać lub przesadzać na zewnątrz do gruntu nie wcześniej niż 2 tygodnie po ostatnim terminie przymrozków. Ogórki są wyjątkowo podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem i zimnem, a gleba do kiełkowania musi mieć co najmniej 20 stopni Celsjusza. Nie można sadzić na zewnątrz zbyt wcześnie – jedynie w inspekcie lub na balkonie, gdzie siewki będą miały zapewnioną odpowiednią temperaturę. Wysiewamy nasiona ogórka w pomieszczeniu około 3 tygodnie przed planowanym przeszczepieniem do ziemi. Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost, warto ogrzać doniczkę lub pojemnik za pomocą folii aluminiowej, która podczas nagrzania od promieni słonecznych pozwoli na ogrzanie ziemi wewnątrz pojemnika.

Gdzie sadzić ogórki gruntowe?

Wybierz miejsce, gdzie zawsze jest pełne słońce. Ogórki potrzebują ciepła i dużo światła. Ogórki gruntowe wymagają żyznej gleby. Wymieszaj kompost i / lub stary obornik przed sadzeniem na głębokość 5 cm i dociśnij w glebę na głębokość około 15 cm. Upewnij się, że gleba jest wilgotna i dobrze przepuszczalna, nie jest rozmoczona i zagęszczona. Ziemia powinna być obojętna lub lekko kwaśna o pH około 6,5 do 7,0. Użyźnij gliniastą glebę, dodając materię organiczną. Gęstą, ciężką glebę, uzupełnij dodając torf, kompost lub przetworzony obornik. Do ogrodów położonych na północ preferowane są gleby lekkie, piaszczyste, ponieważ wiosną szybko się nagrzewają.

Uprawa ogórków gruntowych z rozsady

Posadź nasiona na głębokość około 3 cm i 30 – 40 cm od siebie w rzędzie, w zależności od odmiany (szczegóły w opakowaniu nasion). W przypadku tych uprawianych na kratownicy należy sadzić rośliny w odległości 30 cm od siebie. Ogórki można również sadzić w kopczykach oddalonych od siebie o 40 cm, z 2 do 3 nasionami sadzonymi w każdym kopcu. Gdy rośliny osiągną wysokość 0koło 10 cm, przerzedź je do jednej rośliny na kopiec. Po posadzeniu, ściółkuj obszar słomą, porwanymi liśćmi lub inną organiczną ściółką, aby powstrzymać szkodniki. Trzymaj rodzaje krzewów nad ziemią, aby uniknąć chorób. Kratka jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz, aby ogórki mogły prawidłowo osadzić swoje liście lub jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Krata zabezpiecza również owoce przed uszkodzeniem przez zaleganie na wilgotnej ziemi. Przykryj świeżo posadzone nasiona ogórka siatką.

Pielęgnacja ogórków gruntowych

Głównym wymogiem pielęgnacyjnym dla ogórków gruntowych jest woda - konsekwentnie podlewaj je dużą ilością wody. Potrzebują co najmniej 30l wody tygodniowo (lub więcej, jeśli temperatury są wysokie). Najlepiej umieść palec w glebie, a gdy wyschnie za pierwszym razem, należy koniecznie podlać. Poprzez zaniechanie regularnego podlewania, ogórki robią się nieprzyjemne w smaku i gorzkie. Podlewaj powoli rano lub wczesnym popołudniem, unikając liści, aby nie sprzyjać chorobom liści, które mogą zrujnować roślinę. Jeśli to możliwe, podlewaj ogórki za pomocą węża do namaczania lub nawadniania kropelkowego, aby liście były suche.

Kiedy pojawią się sadzonki, zacznij często podlewać na tydzień po uformowaniu się owoców. Kiedy sadzonki osiągną 8-10 cm wysokości, zwiększ systematycznie podlewanie. Jeśli przed sadzeniem wprowadziłeś do gleby materię organiczną, aby użyźnić gliniastą glebę, wystarczy teraz dodać obornik. Użyj płynnego nawozu ze sklepu ogrodniczego o niskiej zawartości azotu oraz wysokiej zawartości potasu i fosforu. Stosuj tydzień po kwitnieniu i co 3 tygodnie, bezpośrednio na glebę wokół roślin. Ciekawym sposobem, aby przyciągnąć więcej pszczół i owadów zapylających jest spryskanie liści wodą z cukrem.

Dlaczego ogórki gruntowe żółkną?

Żółknięcie zarówno owoców, jak i liści jest najczęściej spowodowane niedoborem składników mineralnych, w tym magnezu i potasu. Warto uzupełnić jej poprzez dostarczenie nawozów organicznych bogatych w te składniki. Dobrym sposobem jest nawożenie roztworem siarczanu magnezu, co z pewnością poprawi kondycję rośliny i samych owoców.

W przypadku żółkniejących liści, może być to spowodowane ingerencją szkodnika - mączniaka rzekomego dyniowatych. Wystarczy w tym przypadku oprysk raz w tygodniu preparatami na mączniaka, aby rozwiązać problem.