Gdy środki chemiczne przestaną działać…

Ochrona biologiczna ma wiele zalet. Środki chemiczne mogą przestać działać, jeżeli ich częste stosowanie doprowadzi do powstawania organizmów odpornych na daną substancję chemiczną. Ten problem nie występuje w przypadku metod biologicznych, gdzie dany gatunek szkodnika jest pożywieniem organizmu pożytecznego. Nieumiejętne lub niezgodne z zaleceniami stosowanie pestycydów jest zagrożeniem dla roślin, ludzi i zwierząt domowych.

Uprawiając warzywa i owoce w przydomowych ogrodach zależy nam na wyprodukowaniu zdrowej, wolnej od pozostałości chemicznych żywności. Przez wprowadzanie do uprawy organizmów pożytecznych zamiast środków chemicznych możemy uzyskać rośliny wysokiej jakości bez obciążania środowiska szkodliwymi substancjami.

 

Opuchlaki – objawy żerowania

Jednym z trudnych do zwalczenia owadów jest opuchlak. Larwy i osobniki dorosłe tego chrząszcza żerują na ponad 100 gatunkach roślin w tym na rododendronach, truskawkach i wielu popularnych gatunkach w przydomowych ogrodach. Populacja opuchlaka składa się z samic, które rozmnażają się dzieworodnie, czyli bez zapłodnienia.

Samice są aktywne w nocy, wygryzają okrągłe dziurki w liściach i składają jaja na powierzchni gleby w pobliżu roślin. Wyklute larwy przechodzą do podłoża i podgryzają korzenie. Rośliny ozdobne tracą walory dekoracyjne, a z winy uszkodzenia systemu korzeniowego rośliny więdną.

 

Naturalny wróg opuchlaków

Naturalnym wrogiem larw opuchlaka są nicienie Heterorhabditis bacteriophora, są szczególnie pomocne w zwalczania mało ruchliwych larw, dzięki ich zdolności do przemieszczania się w glebie i aktywnego szukania pożywienia. Nicienie wnikają do ofiary i przechodzą w niej prawie cały cykl rozwojowy. Wewnątrz gospodarza nicienie uwalniają bakterie, które rozkładają wnętrze larwy do łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. W wyniku zakażenia, larwa ginie w ciągu 48 godzin.

Heterorhabditis bacteriorfora znajduje się w środku Larvanem. Jest bardzo prosty do zaaplikowania, wystarczy rozmieszać go w wodzie i podlać rośliny roztworem przy pomocy konewki lub specjalnego dozownika, montowanego na wężu ogrodowym. Połowa sierpnia i wrzesień oraz kwiecień i maj to najlepszy czas zastosowania Larvanem z uwagi na cykl rozwojowy opuchlaków oraz optymalne dla nicieni temperatury gleby.