Autorką poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Janina Mroczek z Jawora.

 

Gdy za oknem wiosna, jesteśmy zadowoleni, że rośliny ładnie rosną i pięknie kwitną. Niestety, doskonałe warunki do rozwoju mają wtedy również różne choroby i szkodniki. Wszystkim czytelnikom pragnę przekazać swoje sprawdzone i od lat stosowane sposoby na pozbycie się niektórych z nich.

 

Mszyce – mam na nie kilka metod

Profilaktyka

- Te muszki nie znoszą zapachu lawendy. Wystarczy kilka krzewinek posadzonych na rabatach, aby chroniły nasze ulubione kwiaty.

- Równie skuteczne co lawenda są aksamitki. Ich intensywny aromat odstrasza nie tylko mszyce, ale też inne szkodniki, np. nicienie i nornice. Szczególnie ważne jest posadzenie aksamitek obok pomidorów. Te kwiaty mają wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także dojrzewanie.

- Drzewa w sadzie będą mniej podatne na mszyce, jeśli wokół nich wysiejemy rutę. Produkuje ona gorzką substancję, która przedostaje się do gleby. Drzewo pobiera ją wraz z wodą. Jego soki zmieniają skład i nie smakują już tym szkodnikom.

 

 

Zwalczanie

- Gdy tylko pojawią się pierwsze osobniki, spłuczmy je wodą z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.

- Porażone rośliny codziennie aż do skutku opryskujmy ostudzonym naparem z pokrzywy. Można go przygotować ze świeżego ziela albo z pokrzywowej herbaty ekspresowej.

- Wpuśćmy do ogrodu biedronki – naturalnych wrogów mszyc. Aby je przyciągnąć, opryskujmy rośliny raz w tygodniu posłodzoną wodą (pół łyżki cukru na litr wody).

- Z dostępnych w sprzedaży preparatów wybieramy te środki, które nie szkodzą biedronkom.

Gryzonie – myszy, nornice i krety można także zniechęcić do odwiedzin ogrodu

Profilaktyka

- Przede wszystkim utrzymujmy porządek, likwidujmy resztki roślinne, przekopujmy ziemię. Te zabiegi utrudniają gryzoniom osiedlanie się.

- Na grządkach warzywnych wysiejmy gorczycę i wysadźmy czosnek, a na rabatach posadźmy koronę cesarską lub inkarwillę. Nornice nie znoszą zapachu tych roślin.

Zwalczanie

- Do nor włóżmy kilka gałązek czarnych porzeczek, tui, wilczomlecza, liści czarnego bzu albo zmiażdżonych ząbków czosnku. Unoszący się z nich zapach powinien zniechęcić krety i nornice.

- W ziemi robimy otwory i pod skosem wkładamy jak najgłębiej plastikową butelkę tak, aby szyjka była na wierzchu. Dźwięk wiatru wpadającego do naczynia na pewno odstraszy niechcianych gości.

 

3 sprawdzone naturalne sposoby na szkodniki roślin!

  

Połyśnica marchwianka – walka z popularnym szkodnikem marchwi 

- Zaprawianie nasion przed wysiewem preparatami.

- Posadzenie cebuli między rzędami tych warzyw.

- Osłanianie wschodzących roślin włókniną, aby motyle nie miały do nich dostępu.

- Wysiewanie tego warzywa na późny zbiór, czyli w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Dzięki temu będziemy mieli za sobą pierwszy lot motyli połyśnicy, który odbywa się na początku maja.