Kwiaty margaretki to piękne, ozdobne kwiaty, które zbudowane są z białych delikatnych płatków z żółtą kuleczką w samym środku. Margaretka kwiat najczęściej pojawia się na przełomie czerwca i występują, aż do jesieni.

Kwiaty margaretki : opis

Kwiaty margaretki to rośliny, które są bardzo popularne w naszych ogrodach lub domach. Nie są to kwiaty wymagające i nawet początkująca osoba świetnie sobie poradzi z ich uprawą. Potem już tylko można się zachwycać pięknem tej niezwykle efektownej w swoim wydaniu rośliny. Kwiaty te bez problemu nadają się do ogrodów, do doniczek, a także są wykorzystywane w bukietach., dlatego też jest to roślina bardzo uniwersalna, ponieważ urośnie wszędzie. Kwiaty margaretki są bardzo popularnymi roślinami nie tylko w Europie, ale także można je spotkać w Azji lub na Kaukazie. Rośliny te uwielbiają rosnąć na glebie piaszczysto- gliniastej.

Kwiat margaretki nosi kilka nazwę m.in. złocień właściwy. Nazywany jest także jastrun wczesny lub inaczej jastrun właściwy. Jest to gatunek z roślin astrowatych. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jego wysokość osiąga 60 cm. Łodyga margaretki wyrasta z kłącza. Jej białe kwiaty otaczają delikatnie kwiaty rurkowe, które występują w kolorze żółtym. Należy wspomnieć w tym miejscu, że kwiaty rurkowe są odmianą kwiatów męskich, a z kolei zewnętrzna biała część to odmiana kwiatów żeńskich. Dolne liście nie wytwarzają ogonków. Natomiast liście w kształcie łopatkowym są wyposażone w długi ogonek.

Kwiaty margaretki: odmiany

Złocień właściwy to margaretka biała z żółtym środkiem. Kwiat ten nie jest zbytnio wymagający. Bardzo dobrze przypasowuje się do warunków ogrodowych, ale także ładnie wygląda jako kwiaty margaretki w doniczce. Roślina lubi podłoża gliniaste, piaszczysto-gliniaste oraz próchnicze. 

Margaretka żółta to kolejna odmiana. Jej kwiaty są jasno brązowe lub żółtawe. Niestety płatki kwiatów szybko blakną i pod koniec już robią się tylko białe. Ma to też swoje dobre strony, ponieważ mamy jeden kwiat margaretki, który ma dwa kolory. Kwiaty te uprawiane są najczęściej na wiosnę, a ich wysokość sięga 45 cm. 

Kwiat o nazwie angelic bordeaux to margaretka o różowym wybarwieniu kwiatów. Kwiat margaretki posiada szarozielone, drobne liście. Margaretka  kwiat mierzy wysokość 35 cm, dzięki czemu może być przechowywana też w różnych pojemnikach. 

Sprawdzona i jedna ze starszych odmian to kwiat margaretki o nazwie butterfly. Margaretka żółta w środku posiadająca ciemniejsze żółte oczko. Roślina ma zielone liście i jest odporna na wyższe temperatury. Osiąga sporą wysokość, bo aż 80 cm. 

Kwiat margaretki duży o intensywnych różowych płatkach to kolejna odmiana. Nazywa się reflection pink. Niestety płatki kiedy dochodzi do przekwitania bledną. Kwiat margaretki posiada liście w kolorze szarozielonym i jest niewielki, bo mierzy około 50 cm.

Kwiaty margaretki: uprawa w doniczce

Kwiat margaretki to roślina, która nie tylko sprawdzi się doskonale w ogrodzie, ale także można ja uprawiać na tarasie, balkonie czy w domu. Margaretki w doniczce są bardzo proste w uprawie i nie sprawiają żadnych kłopotów. Kwiat margaretki najlepiej posadzić w dużej doniczce, żeby korzenie miały odpowiednio dużo miejsca, aby móc się rozwijać. 

Koniecznie podczas pielęgnacji rośliny w domu musimy dbać o wilgotność jej podłoża. Trzeba ją regularnie podlewać, a zwłaszcza trzeba o tym pamiętać podczas upałów. Kwiaty margaretki, żeby nie wyblakły i nieobumarły muszą być choć raz na tydzień nawożone. Najważniejszą czynnością podczas dbania o naszą roślinę jest usuwanie jej przekwitłych kwiatów. Dzięki czemu pojawi się miejsce na kolejne, nowe kwiaty. 

Kwiat margaretki możemy wykorzystać w postaci ciętej do wazonu. Tym kwiatom dużo do szczęścia nie potrzeba. Przed włożeniem do wazonu potrzymajmy je kilka minut w szklance z wodą z odrobiną soli. Ważne, aby margaretki utrzymane były w temperaturze pokojowej. 

Kwiaty margaretki: uprawa ogrodowa

Margaretki to kwiaty, które nie są trudne w uprawie, a do tego bardzo ładnie prezentują się w przydomowych ogrodach. Rośliny bardzo dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych. Muszą mieć wilgotne, żyzne podłoże. 

Kwiat margaretki nawadniać można podczas letnich dni. Rośliny nie należy zbyt często podlewać, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni. Chcą zapewnić odpowiedni poziom nawożenia dla kwiatów margaretki możemy użyć do tego zwykłej ziemi wymieszanej z kompostem. 

Jeśli chcemy, aby kwiaty margaretki były piękne muszą być odpowiednio pielęgnowane. Przede wszystkim należy usuwać przekwitłe kwiaty, co sprawi, że na ich miejsce pojawią się nowe. Można dzielić byliny w celu przerzedzenia. W okresie mrozów należy chronić roślinę poprzez okrycie agrotkaniną. 

Margaretka to niezawodna roślina przy zakładaniu łąki. Jej nasiona bardzo szybko i dobrze kiełkują. Należy pamiętać, że margaretka jest rośliną wieloletnią. Jeśli posiejemy ją w jednym roku latem to możemy się spodziewać, że już na kolejny rok zakwitnie. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim podłożu, żeby nie było zachwaszczone, a przy tym musi być dobrze nawadniane, ale też z umiarem.

Warto zadbać o swój ogródek i zasadzić sobie margaretki. Kwiaty te doskonale prezentują się w większej grupie. Praca przy roślinach daje spokój, dotlenienie, a przy tym niezwykłą gimnastykę. Czy w waszym ogrodzie goszczą margaretki? Jesteśmy przekonani, że bez względu na miejsce i ich wykorzystanie, dla każdego właściciela okażą się być strzałem w dziesiątkę. 

Jak prawidłowo nawozić margaretki?

Margerytki to potoczna nazwa Jastruna właściwego, nazywanego również Złocieniem właściwym. Jest to roślina niewymagająca i łatwa w uprawie. Nie wymaga nawożenia, aczkolwiek można ją nawozić dla polepszenia kwitnienia. Zalecane są nawozy organiczne, zwłaszcza kompost wymieszany z ziemią. Jednakże, piękne i liczne kwiaty są efektem właściwej pielęgnacji. Jastrun preferuje nasłonecznione części ogrodu, a zbyt duża wilgotność podłoża powoduje gnicie korzeni. Najlepiej rośnie na glebach zasadowych i obojętnych (pH 6,6-7,2). Gleby zakwaszone i kwaśne mogą prowadzić do deformacji łodyg. Dla zachowania ciągłości kwitnienia zaleca się regularne usuwanie przekwitniętych i zwiędłych kwiatostanów.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Co oznaczają kwiaty margaretki

Kwiaty margaretki co tak naprawdę oznaczają? Margaretki nie jedno mają imię, ponieważ występują po kilkoma nazwami takimi jak złocień wielki czy margerytka. Barwy margaretki maja różne znaczenie w różnych kulturach. W Chinach barwy kwiatów margaretki odnoszą się najczęściej do znaczenia seksualnego. 

Chcąc komuś wręczyć bukiet kwiatów w prezencie dobrze jest wiedzieć co konkretnie oznacza dany kwiat, a także jego barwa. Błękit to symbol wierności, czerwień to miłość, a np. margaretka biała co oznacza? Biel to symbol niewinności. Wręczając kwiaty warto zastanowić się nad ich symboliką i znaczeniem. 

Niektóre panny młode zwracają uwagę na symbolikę i od razu wybierają swoje ulubione kwiaty. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się białe margaretki. Biel kojarzy się najczęściej z czystością, niewinnością i właśnie margaretki są bardzo subtelne i delikatne. Bukiet z białych margaretek będzie doskonałym pomysłem, ponieważ kwiaty te są niezwykle urocze. 

Kwiat margaretki występuje w wielu kolorach. Najczęściej spotykanymi są białe margaretki, ale także dostępne są różowe czy margaretki żółte. Bukiet skomponowany z żółtych margaretek oznacza symbol przyjaźni. Czasami można się spotkać także z różowymi margaretkami, które również są niezwykle piękne. Kolor różowy to symbol życzliwości i sympatii. Bukiet z kwiatów margaretek będzie doskonałym prezentem, który bez wątpienia można podarować bliskiej osobie. 

Jak widać margaretki to kwiaty, które sprawdzą się naprawdę przy wielu okazjach. Wszystko zależy od tego co nam się podoba. Wręczając bukiet należy wziąć pod uwagę charakter uroczystości, ponieważ inne barwy margaretek wykorzystamy na ślub, a inne na urodziny czy inne okazje. Bez względu na to, czy postawimy na margerytki w doniczce,  czy kwiaty margerytki w ogrodzie, w każdym wydaniu będą one wyjątkowe.