Kapusta ozdobna Brassica oleracea jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin w okresie jesienno-zimowym. Gatunek ten jest chętnie uprawiany w ogrodach przydomowych, ale możemy go także zobaczyć w parkach miejskich i coraz częściej kwiaciarniach.

Uprawa kapusty ozdobnej jest prosta. Jej nasiona wysiewamy od marca do czerwca w rozsadniku lub do doniczek. Warto postarać się o rozsadę, ponieważ siewki kiełkujące bezpośrednio w gruncie mogą być narażone na szkodniki, choroby oraz wahania temperatury. W czerwcu i lipcu rozsadę sadzimy w miejscu docelowym, w odległości ok. 30 cm od siebie. Podczas dalszego wzrostu należy zadbać o odpowiednie zasilanie nawozami – po upływie ok. 14 dni od posadzenia możemy przystąpić do aplikacji substancji odżywczych. Do nawożenia najlepiej wykorzystać gnojówkę z pokrzywy rozcieńczoną z wodą w stosunku 1:5.

Aby kapusta ozdobna zdrowo się rozwijała, należy ją odpowiednio podlewać. Najlepiej nawadniać ją w godzinach wieczornych, gdy straty wody na skutek parowania i transpiracji są najmniejsze. Nie lada problemem w uprawie tego ozdobnego gatunku mogą okazać się szkodniki, m.in. bielinek kapustnik, śmietka kapuściana, ślimaki. Gdy zaobserwujemy na roślinach objawy żerowania gąsienic np. bielinka, jak najszybciej wykorzystajmy ekologiczne sposoby ich odstraszenia, np. wywar z żywokostu lekarskiego lub wyciąg z liści pomidorów (2 garście liści zalewamy 2 l wody i odstawiamy na 2 godziny, potem opryskujemy rośliny). 

O dekoracyjności kapusty ozdobnej decydują ciekawa kolorystyka i faktura liści. Zaczynają one wybarwiać się od września, gdy temperatura spada poniżej 15°C. Wtedy zaczyna się prawdziwy festiwal kolorów, wewnętrzne liście przybierają barwy od białej, żółtej, po intensywniejsze – czerwone i fioletowe. Często na jednej roślinie może występować równocześnie kilka kolorów. Kształt blaszki liściowej również jest urozmaicony, wyróżniamy m.in. liście kędzierzawe, mocno postrzępione lub zatokowo powcinane.

Ze względu na walory dekoracyjne kapusta ozdobna efektownie prezentuje się na rabatach bylinowych jako uzupełnienie kompozycji lub w kolorowych kobiercach. Jest także cennym dodatkiem do nasadzeń jesiennych, pięknie wygląda np. ze złocieniami. Ponieważ kapusta ozdobna jest przeważnie zimotrwała, przedłuża efektowność aranżacji ogrodowej, gdy większość roślin zakończyła już sezon wegetacyjny.

Najczęściej uprawiane odmiany to serie Pigeon i Kioto o okrągłych liściach. Dorastają do 30 cm i osiągają taką samą średnicę rozety liściowej. Interesujące są odmiany o liściach kremowych i zielonych, np. ‘Round White’, oraz o zielonych i różowo-kremowych, jak ‘Victoria’. Równie ciekawe są odmiany z serii Coral o mocno frezowanych liściach i zbitej rozecie, a także ‘Coral Queen’ o bordowym wybarwieniu liści i biało-zielona ‘Coral Prince’.

 

 

Wymagania uprawowe

Kapusta ozdobna pochodzi z Azji i południa Europy. Uprawiana jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Charakteryzuje się rozetowym pokrojem i dorasta do 60 cm (odmiany na kwiat cięty). Podobnie jak odmianom przeznaczonym do spożycia, należy jej zapewnić wilgotne i bardzo żyzne podłoże. Stanowisko pod uprawę tej rośliny warto uprzednio wzbogacić kompostem lub obornikiem. Kapusta ozdobna wymaga miejsca w pełni nasłonecznionego.

 

W bukietach i do pojemników

Kapusta ozdobna z powodzeniem może być uprawiana w pojemnikach – idealnie udekoruje balkony i tarasy. Jej specjalne odmiany, jak na przykład ‘Crane’, chętnie wykorzystywane są także we florystyce. Rosną w formie smukłego stożka i są dwukrotnie wyższe od pozostałych odmian. Liście rośliny są stopniowo usuwane od dołu, aż do uzyskania na szczycie niezwykłej rozety przypominającej kwiat. Dodatkowym atutem tej rośliny jest fakt, że po ścięciu długo pozostaje świeża.