Spis treści:

  1. Kompleksowa pielęgnacja trawnika
  2. Przycinanie i formowanie żywopłotów
  3. Jesienne oczyszczanie ogrodu

Kompleksowa pielęgnacja trawnika

Pod koniec sezonu wegetacyjnego trawnik powinien być koszony na wysokość ok. 5 cm. Jeżeli trawa jest za długa, może gnić. Jeżeli będzie za krótka, może przemarzać ze względu na brak naturalnej osłony. Jak często kosimy? Murawy rekreacyjne możemy kosić co 2-3 tygodnie. Łąki kwiatowe kosimy zazwyczaj dwa razy w sezonie. Inaczej z trawnikami ozdobnymi, te powinny być koszone często i regularnie. Niespełnienie tych warunków doprowadza zazwyczaj do wyraźnego pogorszenia jakości darni i ostatecznie do jej zachwaszczenia. Przyjmuje się, że koszenie to powinno być wykonane do końca pierwszej dekady października – czyli około 20 dni przed końcem wegetacji. Przy wyjątkowo ciepłej jesieni termin ten można trochę przesunąć.

Chcąc ułatwić sobie to zadanie, aby było sprawne, szybkie, a dodatkowo ciche, warto wykorzystać do tego zadania kosiarkę akumulatorową LMO marki Kärcher. Kosiarki LMO dostępne są w dwóch wariantach. Jedna jest optymalna do niewielkiego trawniczka, zasilana baterią 18 V. Natomiast druga, mocniejsza i większa – 36 V. Oba modele pracują cicho i są niezwykle dokładne. To pozwoli na przyjemną pracę, bez ryzyka, że będziemy przeszkadzać sąsiadom. Kosz na trawę posiada wskaźnik, który pokazuje kiedy pojemnik jest przepełniony i trzeba go opróżnić. Kosiarka może też mielić zebraną trawę i rozrzucić ją na trawnik, gdzie posłuży ona jako nawóz. Uchwyt prowadzący jest regulowany i dopasujemy go bez problemu do swojego wzrostu. Dzięki temu podczas koszenia nie narażamy się na przeciążenie pleców, zachowujemy zawsze prawidłową postawę. Kosiarka jest także bezpieczna. Po wyjęciu kluczyka kosiarka blokuje się i nie można jej już uruchomić.

Zdjęcie: Kärcher

Brzegi trawnika powinno się przycinać i wyrównywać co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, trawa nie przerasta na ścieżki i chodniki, po drugie, wyrównany brzeg czyni trawnik bardziej eleganckim i reprezentacyjnym. To pozwoli zachować równowagę i delikatne odcięcie trawnika od rabat kwiatowych. W tym zadaniu sprawdzi się z pewnością podkaszarka akumulatorowa LTR marki Kärcher . Urządzenie jest dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy zasilany jest baterią 18 V drugi, mocniejszą - 36 V. W zależności od wielkości trawnika i częstotliwości prac można dobrać odpowiednie dla siebie urządzenie. Podkaszarka LTR 18-30 zadba też o Twoje klomby i rabaty. Dzięki rozkładanemu zderzakowi dystansowemu nie uszkodzisz swoich pięknych roślin podkaszając wokół nich. Dodatkowo kąt nachylenia głowicy można również ustawić w trzech pozycjach. Można to zrobić bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi. Dzięki tej funkcji dosięgniemy bez kłopotu pod przeszkody na przykład ławeczki.

Zdjęcie: Kärcher

Natomiast przy jeszcze dokładniejszym cięciu brzegów trawy, niewielkich połaci trawnika lub w trudno dostępnych miejscach nieodzowne będą niezwykle ostre akumulatorowe nożyce do trawy i krzewów. Niezależnie od tego, czy chodzi o trawniki, czy krzewy – system mocowania umożliwia nieskomplikowaną zmianę między ostrzem do krzewów a nożem do trawy, bez potrzeby użycia jakichkolwiek narzędzi. Hartowana listwa do kształtowania krzewów wyposażona w system szybkiego, bez narzędziowego montażu i demontażu sprawi, że w swym ogrodzie stworzysz dowolną aranżację.

Zdjęcie: Kärcher

Przycinanie i formowanie żywopłotów

Większość roślin żywopłotowych wyróżnia się dużą tolerancją na cięcie. O wyborze konkretnego gatunku, oprócz naszych upodobań, decydują ich cechy rozwojowe, cena sadzonek, a także sezonowość lub całoroczność ulistnienia. Mocno rosnące krzewy, jak np. ligustr i grab, strzyżemy drugi raz od drugiej połowy sierpnia do końca września. Ważna jest regularność cięcia. Zbyt późno przycinane iglaki, np. żywotnik i cyprysik, wypuszczają nowe pędy z trudem lub wcale. Natomiast laurowiśnia wschodnia wyróżnia się dużymi, grubymi, lśniącymi, wiecznie zielonymi liśćmi. Dlatego doskonale nadaje się do sadzenia w żywopłotach oraz nasadzeniach okrywowych. Ten żywotny i zdrowy, łatwy do pielęgnacji krzew nie ma specjalnych wymagań glebowych. Sadząc laurowiśniowy żywopłot, wybierajmy odmiany odporne na przemarzanie.

Forma trapezowa i profil zaokrąglony

Forma trapezowa to optymalny profil poprzeczny. Zwężająca się ku górze szerokość żywopłotu zapewnia wystarczające doświetlenie także dolnych części pędów, które nie ogołocą się zbyt szybko. Żywopłotowi z roślin tolerujących cień, jak np. grab, buk i cis, można nadawać przekrój prostokątny. Formowanie i cięcie nawet tych najwyższych żywopłotów wykonasz bezproblemowo przy użyciu akumulatorowych nożyc do żywopłotu PHG 18-45. Dzięki nim odpowiednio zadbasz o swój żywopłot, chroniący Cię od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Dzięki diamentowo szlifowanemu ostrzu nożyce PHG zapewniają doskonałe efekty pracy. Są precyzyjne, dokładne i skuteczne. Długość ostrza wynosi 45 cm a rozstaw zębów na poziomie 18 milimetrów sprawia, że tną nawet grubsze gałęzie bez żadnego problemu. Dzięki specjalnej przedłużce, o łatwym montażu na szybkozłączce nożyce PHG Kärcher radzą sobie nawet z wyrównywaniem żywopłotów wysokich na cztery metry! Regulacja głowicy tnącej zapewnia także, że jeśli poczujemy w sobie duszę artysty, to możemy precyzyjnie kształtować w dowolne formy naszą zieleń wokół domu. Ścięte pędy są podmiatane dzięki specjalnej funkcji, dzięki czemu po pracy łatwo zaprowadzisz porządek i ład zbierając z ziemi ścięte gałązki.

Zdjęcie: Kärcher

Profil zaokrąglony doskonale nadaje się dla roślin o rozłożystym pokroju, jak np. laurowiśnia, ligustr i głogownik. Taka forma ułatwia światłu dostęp do niższych partii żywopłotu. Takie warunki są korzystne zwłaszcza dla światłolubnych żywotników i berberysów. Podczas prac wspomóż się nożycami akumulatorowymi HGE 18 V lub HGE 36 V, które dzięki diamentowym ostrzom zapewnią odpowiednie i precyzyjne cięcie, jakiego potrzebujesz. Posiadają osłonę ostrza oraz dodatkowo funkcję cięcia i podmiatania ściętych pędów i gałęzi. W ten sposób praca przy żywopłocie staje się uporządkowana i niezwykle przyjemna.

Zdjęcie: Kärcher

Jesienne oczyszczanie ogrodu

Podstawową czynnością jest usunięcie i spalenie chorych roślin, będących siedliskiem zarodników grzybów chorobotwórczych. Ograniczy to wystąpienie infekcji w kolejnym sezonie. Chwasty i zdrowe resztki kwiatów, warzyw oraz liście kompostujemy, co pozwala uzyskać cenny i tani nawóz naturalny. Dodatkowo usuwamy suche kwiatostany, a przy ładnej pogodzie możemy jeszcze zebrać niektóre nasiona kwiatów.

Podczas zbierania suchych liści przydadzą się nie tylko grabie, ale także dmuchawa akumulatorowa marki Kärcher. Ułatwi zebranie ich w zgrabny kopczyk, aby móc potem w łatwy sposób rozdysponować je na kompostownik lub jako ochrona pod drzewa i krzewy, w celu zachowania wilgotności gleby dla prawidłowego rozwoju w głąb korzeni. Oba warianty dmuchawy LBL są wyposażone w odłączaną tubę oraz płaską dyszę, którą można wykorzystać w razie potrzeby. Dzięki temu liście i luźne zabrudzenia można skutecznie usuwać ze szczególnie dużych powierzchni wokół domu i garażu. Płaska dysza służy do precyzyjnego czyszczenia, aby formować liście w stosy czy usuwać bardziej precyzyjnie na przykład płatki kwiatów. Brud i mokre liście można łatwo usunąć za pomocą zintegrowanego skrobaka. Dzięki LBL 4 z akumulatorem 36 V użytkownicy mogą wybrać, czy wolą pracować z pełną mocą, czy na mniejszym poziomie mocy, korzystając z długiej żywotności baterii.

Zdjęcie: Kärcher

W innym przypadku, gdy chcemy zebrać pozostałości liści, gałęzi z cięcia żywopłotu czy też inne pozostałości po pracach ogrodowych, warto ułatwić sobie to zadanie wraz z odkurzaczem akumulatorowym do liści BLV. Urządzenie dostępne w dwóch wersjach z baterią 18 lub 36 V. W zależności od wielkości działki i częstotliwości prowadzenia prac, każdy znajdzie urządzenie skrojone na miarę swojego ogrodu. W przypadku tego pierwszego - za pomocą przełącznika umieszczonego z boku urządzenia możemy wygodnie przełączyć między dwiema funkcjami „wydmuch” lub „zasysanie”. Moc i prędkość można płynnie regulować w zależności od zadania jakie wykonujemy. Model ten posiada także swego rodzaju „turbodoładowanie” , gdy potrzebujemy większej mocy można uruchomić funkcję Turbo Boost. Natomiast w drugim urządzeniu zaletą jest jego moc - ma większą moc ssania, co naprawdę wyróżnia go podczas odkurzania mokrych liści czy innych zanieczyszczeń organicznych.

Zdjęcie: Kärcher

Jesienne prace są często związane także z cięciem gałęzi lub też całych pni drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na zbyt poważne zaatakowanie chorobami grzybowymi czy też szkodnikami. Cięższe i bardziej zaawansowane prace podczas cięcia wykonamy przy użyciu cichej akumulatorowej piły łańcuchowej. Perfekcja i bezpieczeństwo to kluczowy czynnik decydujący o profesjonalizmie marki. Bezwładnościowy hamulec bezpieczeństwa natychmiast zatrzymuje łańcuch w przypadku odrzutu. Łańcuch można również napinać bez żadnych kłopotów za pomocą pokrętła. Aby uczynić prace urządzeniem jeszcze bardziej komfortową piły mają automatyczny system smarowania łańcucha. Dodatkowo zwolnienie blokady bezpieczeństwa zapobiega przypadkowemu uruchomieniu piły.

Zdjęcie: Kärcher

Istotną cechą wszystkich urządzeń akumulatorowych marki jest platforma bateryjna Kärcher. Cechą wyjątkową tej unikalnej platformy jest jej uniwersalność: akumulatory są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami Kärcher tej samej klasy napięcia, bez względu na to, czy należą do serii Home & Garden, czy Professional. Dzięki temu posiadając kilka urządzeń zasilanych tymi bateriami możemy zamiennie używać baterii, gdyż będą one pasowały do każdej z posiadanych przez nas maszyn. Unikalną zaletą wszystkich akumulatorów Kärcher jest wyświetlacz LCD z technologią czasu rzeczywistego, który oprócz pozostałej pojemności akumulatora dokładnie wyświetla pozostały czas pracy i czas ładowania w minutach. Obudowa akumulatorów jest bardzo odporna na wstrząsy i chroniona przed kurzem i rozpyloną wodą zgodnie z klasą ochrony IPX5. Dzięki wydajnemu zarządzaniu temperaturą akumulatory zapewniają również optymalną wydajność w intensywnych zastosowaniach, inteligentne monitorowanie ogniw chroni przed przeładowaniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Jeśli maszyna nie będzie używana przez dłuższy czas, sterowany procesorem, automatyczny tryb magazynowania baterii Battery Power zapewnia długą żywotność ogniw.